TOKIO. Raketa, ktorú v pondelok krátko pred 23:00 SELČ odpálila Severná Kórea z miesta neďaleko Pchjongjangu, preletela Japonsko a dopadla do Tichého oceánu asi 1180 kilometrov východne od ostrova Hokkaidó.
Informovali o tom Japonsko a Južná Kórea.
Odpálenie rakety potvrdil tiež Pentagon. Raketa podľa neho nepredstavovala hrozbu pre Severnú Ameriku, USA sa teraz spolu s Japonskom budú snažiť zvýšiť tlak na Severnú Kóreu.
Naposledy preletela raketa nad Japonskom vypálená z KĽDR v roku 2009, upozornila agentúra Reuters.
Raketa nad Japonskom
Japonská vláda v reakcii na odpálenie rakety varovala obyvateľov v severnom Japonsku pred možným nebezpečenstvom.

Japonská armáda sa podľa Reuters raketu nepokúšala zostreliť.
Južná Kórea uviedla, že raketa preletela asi 2700 kilometrov a dosiahla maximálnu výšku okolo 550 kilometrov.
Podľa japonskej televízie NHK sa raketa pred dopadom rozlomila na tri časti.
Televízia NHK po odpálení prerušila vysielanie a opakovane vyzývala obyvateľov regiónu Tóhoku na severovýchode Japonska, aby sa z preventívnych dôvodov odobrali do podzemných krytov či zotrvali v staticky pevných budovách.
Raketa nakoniec skončila v oceáne a podľa japonských predstaviteľov nie sú hlásené žiadne škody.
Všetky možnosti sú na stole
Japonský premiér Šinzó Abe označil odpálenie rakety za „bezprecedentnú, vážnu a významnú hrozbu“. „Urobíme maximum k ochrane ľudských životov,“ vyhlásil.
Abe rovnako telefonicky hovoril s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, s ktorým sa vraj zhodli na potrebe zvýšiť tlak na Severnú Kóreu.
Trump vyhlásil, že nijaká možnosť nie je vylúčená, pokiaľ ide o reakciu USA na najnovšie odpálenie rakety.
"Svet prijal najnovší odkaz Severnej Kórey čisto a jasne: tento režim signalizoval, že pohŕda susedmi, všetkými členmi Organizácie Spojených národov a aj minimálnymi štandardmi prijateľného medzinárodného správania," uviedol Trump vo vyhlásení.
Šéf Bieleho domu dodal, že "výhražné a destabilizujúce" konanie režimu v Pchongjangu poslúži len na zvýšenie jeho izolácie vo svete. "Všetky možnosti sú na stole," zdôraznil.
Loading
...
Zasadne bezpečnostná rada
Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea podľa diplomatov v reakcii na odpálenie rakety požiadali o zasadnutie Rady bezpečnosti OSN, ktoré by sa malo uskutočniť v utorok.

Najvyššia predstaviteľka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová predtým označila odpálenie severokórejskej rakety ponad japonským ostrovom Hokkaido za "vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť".
Mogheriniová vyzvala KĽDR, aby bezodkladne a úplne dodržiavala svoje záväzky na základe rezolúcií OSN a zdržala sa ďalších provokatívnych krokov, ktoré by zvýšili napätie v regióne i vo svete. Európska únia podľa nej v úzkej spolupráci s kľúčovými partnermi zváži ďalšiu náležitú reakciu na konanie Pchjongjangu.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v reakcii uviedol, že jeho krajina žiada, aby Severná Kórea dodržiavala rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa jej raketového programu.
"Pokiaľ ide o odpaľovanie rakiet zo Severnej Kórey, držíme sa rezolúcií Spojených národov a kladieme dôraz na fakt, že Severokórejčania musia tieto rezolúcie dodržiavať," povedal Lavrov na tlačovej konferencii počas návštevy Spojených arabských emirátov.
Nová raketa?
Analytici podľa agentúry AP špekulujú, že KĽDR mohla testovať novú raketu stredného doletu. Pchjongjang nedávno pohrozil vypálením takejto rakety na amerických tichomorský ostrov Guam.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Dušan Fischer považuje odpálenie strely za reakciu zúfalého človeka. "Kim Čong-un vidí, že sa okolo neho sťahuje kruh, americký prezident Donald Trump hovorí o útoku, volá po vyzbrojení Japonska," uviedol pre TASR.

Ako ďalej zdôraznil, Američania cvičia s Južnou Kóreou a premiestňujú raketový systém THAAD. "Trump hovorí o zvýšenom tlaku, no neviem, čo má konkrétne na mysli, keďže onedlho už nebude čo sankcionovať," dodal.
Na odpálenie severokórejskej rakety reagovali rovnako finančné trhy.
Investori nakupovali aktíva považované za bezpečné útočisko v období neistoty, napríklad zlato či švajčiarske franky.
Hlavný index japonskej akciovej burzy sa prepadol o takmer percento a dostal sa na najnižšiu úroveň za takmer štyri mesiace.
KĽDR v posledných mesiacoch uskutočňuje raketové testy, ktoré Japonsko, Južná Kórea a tiež USA odsudzujú.
Ku kritike sa pridala tiež Čína s Ruskom, ktoré sú tradičnými spojencami Pchjongjangu.