V 90. rokoch určovali poľskú politiku ľavičiar Kwasniewski či legenda odporu Lech Walesa. Kde boli vtedy bratia Kaczynskí?
Dvojčatá Lech a Jaroslaw Kaczynskí, kedysi detské filmové hviezdy, sa do poľskej politiky dostali už v sedemdesiatych rokoch. Obaja boli aktivistami Výboru na ochranu robotníkov a aktívne sa zapájali do protikomunistického hnutia Solidarita, v tieni jeho lídra Lecha Walesu.
Obaja boli aj poradcami prvého prezidenta slobodného Poľska Walesu - po páde komunizmu sa o 45 minút starší Jaroslaw stal vedúcim prezidentskej kancelárie, kým Lech dostal post ministra pre bezpečnosť. Po konflikte s Walesom z pozície odišiel.
Radikálne odlišné názory oddialili od Walesu aj Jaroslawa - bratia Kaczynskí totiž až príliš trvali na tom, že spolupracovať s bývalými komunistami je vylúčené. Ani tento konflikt však neznamenal koniec v politike - kým bol prezidentom Aleksander Kwasniewski, Lech sa stal ministrom spravodlivosti.

Ako si začali budovať moc a ako vyzeralo ich prvé vládnutie?
Skutočnú moc začali bratia Kaczynskí budovať až v roku 2001. Spolu založili konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) a už o pár mesiacov dokázali získať dostatok hlasov na vstup do parlamentu. Kým Lech bol starostom Varšavy, Jaroslaw viedol stranu k ďalším úspechom. V roku 2005 konzervatívne PiS zvíťazilo vo voľbách.
Jaroslaw Kaczynski najskôr neprijal post premiéra, jeho brat Lech totiž kandidoval za prezidenta. Keď Lech voľby vyhral, premiér Kazimierz Marcinkiewicz rezignoval a nahradil ho práve Jaroslaw Kaczynski. Dvojičky tak kontrolovali väčšinu moci v krajine.

Aj keď boj proti korupcii a ekonomické úspechy voliči kvitovali, aj podľa neskorších prieskumov sa v Poľsku zhoršili medziľudské vzťahy a upadla aj pozícia Poľska v EÚ. Vláda sa snažila získať viac hlasovacích práv v EÚ za obete nemeckého nacizmu, seriál Teletubbies označila za homosexuálnu propagandu, chcela prikázať životopis Jána Pavla II. ako povinné čítanie a pokračovala v lustráciách politikov, ktorí mali komunistickú minulosť.
Voľby v roku 2007 však PiS prehralo a vo vláde ich nahradila Občianska platforma na čele s Donaldom Tuskom. Z dvojičiek Kaczynských tak vládol len v prezidentskom paláci Lech až do apríla 2010, keď tragicky zahynul pri páde lietadla.
Prečo je tragédia v Smolensku z roku 2010 pre súčasné Poľsko dôležitým medzníkom?
Tragédia vládneho špeciálu pri ceste na spomienku na obete Katynskej masakry rozdelila Poľsko na dva tábory a stala sa súčasťou politického boja. Na palube lietadla zahynul nielen prezident Lech Kaczynski s manželkou, ale aj šéf národnej banky, šéf generálneho štábu či poslanci parlamentu.
Chyby počas vyšetrovania začala strana PiS veľmi rýchlo kritizovať. "Jaroslaw Kaczynski si zo smrti svojho brata spravil politickú kariéru," povedala v rozhovore pre SME bývalá slovenská veľvyslankyňa vo Varšave Magdaléna Vášáryová. Prezidentov brat rýchlo prišiel s teóriou, že nešlo o nehodu. "V Smolensku došlo na 99 percent k útoku," povedal v roku 2012.