MADRID. Idylické španielske pláže, výrazná architektúra, rušný nočný život a rôznorodá kultúra do tejto krajiny ročne priťahujú milióny turistov.

Ale za týmto rajom sa každý rok viac a viac dostávajú na povrch nepriateľské nálady - a turisti sú v ich ohnisku, napísal spravodajský server news.com.au.
Mnoho Španielov čím ďalej viac frustruje armáda turistov, ktorí berú útokom centrá miest, narúšajú život obyvateľov a zaťažujú miestne zdroje. V roku 2016 navštívilo Španielsko asi 75,3 milióna ľudí. To značne prevyšuje počet miestnych obyvateľov, ktorých je momentálne asi 46 miliónov.
Hnev pri bode zlomu
Španielsko v posledných rokoch každoročne prekonáva vlastné rekordy v počte turistov a v súčasnosti drží titul tretej najobľúbenejšej destinácie na svete podľa údajov Svetovej turistickej organizácie OSN.

Hoci turistika sa stará o približne jedenásť percent španielskeho hrubého domáceho produktu, protituristické hnutie medzi miestnymi obyvateľmi už nejaký čas silnie. A teraz sa zdá, že hnev obyvateľov sa blíži k bodu zlomu, kedy sa frustrácia mení v skutočné násilie.
Na konci júla sa v jednej z hlavných španielskych turistických destinácií Barcelone odohral znepokojujúci útok na vyhliadkový turistický autobus, ktorý zastavil pred štadiónom Camp Nou kultového futbalového tímu FC Barcelona. Štyria maskovaní útočníci prerezali pneumatiky autobusu a načmárali naň katalánsky:
"El Turisme Mata Els Barris" - turistika zabíja obytné štvrti. V tom čase sa mnohí z turistov v autobuse báli, že sa stali terčom teroristického útoku.
"Naozaj som si myslel, že je to teroristický útok a že moje dni sú spočítané," povedal britský turista Andrew Carey z Bridgende, ktorý do Španielska vyrazil s manželkou Nataliou. "Autobus obklopili maskovaní muži a začali kričať. Čakali sme, kedy vyjde hore po schodoch niekto s nožom alebo so zbraňou. Bola to úľava, keď na autobus len nastriekali graffiti. Bolo to desivé."
Vandalizmus ako sebaobrana
Len o pár dní neskôr niekto prerezal pneumatiky nájomných bicyklov pre turistov. K protituristickej kampani sa prihlásilo Arran - mládežnícke krídlo radikálnej strany Kandidátka ľudovej jednoty (CUP), ktorá presadzuje nezávislosť Katalánska. Arran sa považujú za aktivistov bojujúcich proti nárastu hromadnej turistiky v Španielsku.
V jadre problému, ktorý má skupina s hromadnou turistikou, je presvedčenie, že ekonomicky znevýhodňuje robotnícku triedu, ktorá si nemôže dovoliť prenájom bytov, lebo tie sa za podstatne vyššie ceny ponúkajú turistom.
Hovorca Arran vo vyhlásení uviedol, že vandalizmus v Barcelone bol prejavom sebaobrany. "Hromadná turistika v Katalánsku vytvára obrovskú spoločenskú nerovnosť. Tisíce ľudí sú nútené opustiť svoje štvrti."
Ako Benátky
Odhaduje sa, že do Barcelony zavíta približne 32 miliónov turistov ročne, vrátane pasažierov výletných lodí a jednodňových návštevníkov. To je dvadsaťnásobok počtu stálych obyvateľov mesta, ktorých je len 1,6 milióna.

Členovia Arran nie sú jediní, kto proti tomu v Barcelone bojuje. Protituristické hnutie nabralo na sile od júna 2015, kedy bola starostkou mesta zvolená Ada Colauová, ktoré turistov otvorene kritizuje.
Po zvolení do úradu Colauová vyhlásila, že sa bojí, že Barcelona "skočí ako Benátky" - teda mesto, odkiaľ turistika vyháňa miestnych obyvateľov.
Potom zaviedla turistické kvóty pre návštevu takých miest, ako je slávne mestské trhovisko La Boqueria a uvalila ročné moratórium na nové licencie pre hotely a turistické byty v meste.
Útok na reštauráciu
Barcelona navyše nie je jediným španielskym mestom, kde prebieha boj proti turistom. Arran sa rovnakým spôsobom pustili do akcie na ostrove Mallorca.
Jeho členovia nedávno zaútočili na reštauráciu v turistami hojne navštevovanej metropole ostrova Palma de Mallorca.
V reštaurácii Mar de Nudos rozhodili konfety, odpálili dymovnicu a rozvinuli transparent s nápisom: "Turizmus zabíja Malorku."
V minulom roku sa v centre Palmy na staré tehlové múry objavili nápisy: "Turisti, ťahajte domov" a "Turista, si terorista".