Pod spojením "moderný nemecký tank" si každý predstaví tank Leopard 2. Konštrukčne ale Leopard 2 neponúka nič revolučného - v podstate sa jedná o koncept nadväzujúci na pôvodný Leopard 1, "len" uspôsobený bojisku z obdobia vrcholu Studenej vojny.
Pokiaľ ale chceme vidieť naozaj revolučnú konštrukciu tanku, musíme sledovať paralelnú vývojovú linku nemeckých tankov, ktorá ide od projektu MBT-70 (Main Battle Tank 70), cez projekt NGP (Neue Gepanzerte Plattformen) až k tanku Leopard 3 - projekt MGCS (Main Ground Combat system).
Začnime s nemecko-americkým projektom MBT-70, známym v Nemecku ako Kamfpanzer 70 (Kp 70).
Od roku 1960 zavádzala americká armáda do výzbroje tank M60 Patton a od roku 1965 nemecký Bundeswehr tank Leopard 1. Tieto tanky technologicky zodpovedali dobe vzniku. Použitie posledných technických "vychytávok" bolo u oboch tankov obmedzené na minimum kvôli nutnosťou dostať tanky rýchlo do masovej výroby.
Už vtedy sa začalo uvažovať o vývoji nového tanku, ktorý by M60 a Leopard 1 nahradil a dokázal jasne dominovať nad nastupujúcimi sovietskymi tankami T-55, T-62 a neskôr T-72.
Spoločný americko-nemecky program MBT-70 chcel posunúť nový tank do výroby na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia. Spolupráca oboch štátov však prinášala mnohé problémy, od rozdielnej koncepcie nasadenia tankov, iné konštrukčné školy i názory na pohonné systémy či výzbroj.
Kým Američania potrebovali mohutný, výkonný stroj, schopný nasadenia na akomkoľvek mieste na svete, Nemci preferovali vozidlo navrhnuté pre nasadenie na európskej pôde, pričom za hlavného protivníka považovali tankové kliny sovietskych T-55 a T-62.
Hlavnou výzbrojou MBT-70 sa mal stať americký experimentálny kanón XM150 kalibru 152 mm, so zásobníkom na 26 nábojov, schopný odpaľovať aj protitankové strely MGM-51A Shillelagh. Druhou zbraňou mala byť automatický kanón s rozmerom 20 mm.
Nemecká strana však uprednostnila inštaláciu klasického kanónu 120 mm s vysokou úsťovou rýchlosťou strely.
Celý projekt bol nesmierne technicky a ekonomicky náročný. Koncom januára 1970 bol celý projekt zastavený. Hoci neúspešný, MBT-70 znamenal míľnik vo vývoji západnej obrnenej techniky - pri jeho vývoji sa otestovalo množstvo technológií neskôr využitých pri vývoji a výrobe najmodernejších tankov NATO - Leopard 2 a Abrams.
Kamfpanzer 90 (KPz 90)
V roku 1977 podpísali zástupcovia Nemecka a Francúzska zmluvu o vývoji obrnenca pre začiatok 21. storočia, ktorý mal niesť meno Kampfpanzer 90, vo Francúzsku Napoleon. Pôvodný nemecký plán počítal s koncepciou bezvěžového tanku, ako v prípade vozidiel Versuchsträger - neskôr sa rozhodli pre kompromisnú konštrukciu, kedy mala vzniknúť dvojmiestna plochá veža s nabíjacím automatom.