SOUL, BRATISLAVA. Stredajšie odhalenie nového smartfónu Galaxy Note8 malo byť pre spoločnosť Samsung udalosťou roka. Predchádzajúci model bol katastrofou – pre vybuchujúce baterky ho museli stiahnuť z trhu.
Do toho sa pridali škandály s televíziou, ktorá odpočúva svojich majiteľov či núti sledovať reklamy a korupčné zápletky. Tie tento týždeň úspech firmy opäť zatienili.
Dedič technologického impéria a de facto šéf Samsungu I Če- jong ide totiž za podplácanie na päť rokov do väzenia. V krajine, ktorú nazývajú aj „republikou Samsungu“, to môže rozkývať nielen základy politiky, ale ešte viac uškodiť budúcnosti firmy.
Jedna ruka s politikmi
Samsung je v Južnej Kórei všetko. Najväčšia spoločnosť má obrat rovnaký ako pätina HDP krajiny a vďaka firme sa po kórejskej vojne podarilo z Južnej Kórei vybudovať úspešnú a modernú krajinu.

Firmu zakladal starý otec I Če-jonga, známeho aj ako Jay Y. Lee, a ich muži z tejto dynastie sa stali najmocnejšími a najbohatšími ľuďmi v krajine. Samsung však ovládol aj politiku – posledné roky ich sužujú korupčné škandály aj obvinenia z toho, že z trhu vytláčajú malých hráčov. Pozíciu na to majú dobrú – s politikmi sú totiž jedna ruka.
I Če-jong sa mal čoskoro stať šéfom firmy, keďže jeho otec je od infarktu v roku 2014 neschopný firmu viesť.
Práve I Če-jong na nadáciu bývalej prezidentky Pak Kun-hje prispel sumou 43 miliárd wonov (34 miliónov eur) výmenou za politické ústupky. Prezidentka napríklad podporila niektoré obchodné dohody Samsungu, vďaka ktorým spoločnosť získala ešte väčší vplyv.