WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď v roku 1969 severokórejský režim zostrelil americké špionážne lietadlo, svet sa opäť raz dostal na pokraj jadrovej vojny. Americký prezident Richard Nixon podgurážený alkoholom dokonca armáde nariadil, aby zasiahli jadrovými zbraňami.
Situáciu zachránil až prezidentov bezpečnostný poradca Henry Kissinger. Generálov, ktorí už vyberali najvhodnejšie ciele útoku, prehovoril, aby so splnením rozkazu počkali do rána, kým Nixon vytriezvie.
Tak napätú situáciu opísal vtedajší vysokopostavený predstaviteľ CIA George Carver, ktorého v biografii exprezidenta citujú autori Anthony Summers a Robbyn Swanová.
Trump neprišiel zjednocovať
„Naše životy sú príliš krátke na to, aby nás odlišnosti rozdeľovali,“ povedal v utorok, 48 rokov po spomínanom incidente, afroamerický minister Ben Carson.
Vystupoval na mítingu v Arizone, kde sa účastníci snažili zjednotiť spoločnosť, ktorú rozdelili nedávne krvavé potýčky medzi krajnými pravičiarmi a antifašistickými aktivistami.

Zaspievala aj neter legendy boja za práva Afroameričanov Martina Luthera Kinga Alveda Kingová. „Prezident Trump verí, že láska k Amerike vyžaduje lásku voči všetkým Američanom,“ povedal viceprerezident Mike Pence.
A potom na pódiu vystúpil samotný prezident Donald Trump. V 75-minútovom prejave sa nesnažil zjednocovať, naopak, útočil na médiá, ktoré vraj utajujú jeho slová, ponižoval ľudí s opačným názorom, kritizoval miestneho senátora Johna McCaina, ktorý bojuje s rakovinou, a úplne od témy, ako keby mimochodom vyhlásil, že zruší dohodu o voľnom obchode s Mexikom a Kanadou.
A zaklincoval to obhajobou zachovania sôch južanských generálov, ktorí v občianskej vojne bojovali za zachovanie otrokárstva. „Snažia sa nám zobrať našu kultúru, berú nám našu históriu,“ vyhlásil o „nich“, teda protirasistických aktivistoch.
Aj počas tohto prejavu musel byť v niekde v okolí prezidenta muž s kufríkom, ktorý môže spustiť jadrovú vojnu. Pri prezidentovi pri jeho cestách mimo Bieleho domu býva vždy už od čias Dwighta Eisenhowera. Žiadny z nich ho zatiaľ nepoužil, no pri Trumpovi sa mnohí začínajú obávať, že by to mohol skúsiť.
Už sa bojíte?
„Po tomto prejave si nie som istý, či je schopný zastávať tento úrad,“ povedal pre CNN James Clapper, bývalý šéf amerických tajných služieb. „Trumpov prístup k jadrovým kódom ma naozaj desí.“