Britská vláda v posledných týždňoch predstavila svoje predstavy o brexite. Je to definitívny postoj?
„Premiérka Theresa Mayová v januári predstavila britské predstavy o osobitných vzťahoch s Úniou po odchode. V najbližších mesiacoch budeme vydávať niekoľko dokumentov, kde jasne povieme, ako si to predstavujeme.
Čím skôr chceme dať istotu ľuďom, podnikateľom. V prvom rade sa chceme dohodnúť na právach občanov, nemyslíme si, že v tomto treba čakať. Aby 95-tisíc Slovákov, ktorí žijú v Británii, vedelo, na čom budú.
Ďalšou kľúčovou oblasťou je obchod. To sa takisto týka ľudí, lebo sa to týka prosperity. Chceme tiež, aby vzájomný obchod prebiehal čo najplynulejšie.“
Oficiálny termín odchodu Británie je marec 2019. Dovtedy treba dokončiť rokovania a konečnú zmluvu musia schváliť všetky parlamenty členských štátov. Dá sa to stihnúť?
„Dátum je daný, čas síce ubieha, ale na konci marca 2019 odchádzame z Európskej únie. Veríme, že ak obe strany budú k rokovaniam pristupovať s dobrou vôľou, podarí sa to. Samozrejme, je pred nami mnoho práce, ale my sa k tomu staviame pragmaticky. Niektoré veci si možno nevyžadujú také dlhé rokovania.
Ak napríklad hovoríme o obchode, hovoríme o podobných vzťahoch, aké máme teraz. V tomto netreba zásadne meniť veci.“
Andy Garth
Garth pracuje v britskej diplomacii od roku 1988, na rôznych pozíciach pôsobil v Poľsku, Rumunsku, Thajsku či na Taiwane. Na Slovensku je od septembra 2014.
Z pohľadu Bruselu je teraz kľúčová otázka, koľko zaplatí Británia ako účet za odchod.
„Európska komisia v súčasnosti odmieta hovoriť o budúcich vzťahoch, dúfame, že sa to zmení. Nemôžeme hovoriť o účte za rozvod, ak presne nepoznáme budúce vzťahy.
Rovnako otázka Severného Írska, o ktorej chce Európska komisia hovoriť. Ako môžeme riešiť vzťahy na ostrove, ak nevieme, aké budú celkové vzťahy? Pre nás je kľúčové, aby sme začali hovoriť o budúcnosti.“
V posledných mesiacoch zažila Británia voľby aj spory vládnych kolegov o tom, ako má brexit vyzerať. Sú tieto návrhy konečným postojom alebo budú hádky ešte pokračovať?
„Brexit je komplexná otázka a je samozrejmé, že sa objavujú rôzne názory. Tak je to v každej demokratickej krajine.
Konečné rozhodnutie však robí premiérka. Kabinet sa dohodol na týchto pozíciách a predstavil jasnú politiku. Zhodli sa na tom, že Británia chce osobitné vzťahy s Úniou a nechce, aby na jej území mali dosah rozhodnutia európskych súdov.“
Ako by sa podľa predstáv britskej vlády dotkol brexit Slováka, ktorý v Británii pracuje?