VARŠAVA, BRATISLAVA. Malo ísť len o ilustračný záber v hlavnom spravodajstve. Fotomontáž poľskej pravicovej televízie Republika však vyvolala veľmi kritické reakcie.
Na kovovom embléme, ktorý je nad vstupom do koncentračného táboru Auschitz, sa namiesto Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje) písalo Reparationen macht frei. Reparácie oslobodzujú.
Vojnové reparácie od Nemecka sú totiž v Poľsku aj 72 rokov po druhej svetovej vojne politickou témou. Pre vládnu stranu Právo a spravodlivosť to nie je len otázka peňazí.
“Dostali sme za tie obrovské škody, ktoré sme dodnes neopravili, akékoľvek odškodnenie?
„
Strana nielen pokračuje v kritickom postoji k Nemecku, ale tiež sa snaží čoraz viac presadiť verziu dejín, podľa ktorej Poliaci trpeli viac, ako to bolo naozaj.
Účet pre Nemecko
Poľsko prišlo v druhej svetovej vojne o sedemnásť percent obyvateľstva, viac ako polovicu priemyslu a až 84 percent infraštruktúry. Po prepočítaní na dnešné peniaze boli materiálne škody vo výške viac ako 700 miliárd eur.
„Dostali sme za tie obrovské škody, ktoré sme dodnes neopravili, akékoľvek odškodnenie?“ pýtal sa líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski 1. augusta na výročie varšavského povstania.
Napriek tomu, že od vzniku slobodného Poľska o tejto téme politici už niekoľkokrát diskutovali, Kaczynski si stále myslí, že miliardy eur od Nemecka si Poľsko zaslúži.

Podstatou niekoľkotýždňového sporu sú právne detaily. Komunistické Poľsko sa totiž vzdalo nároku na reparácie, neskôr dostalo len kompenzácie pre ľudí, ktorí nedostávali za nacizmu dôchodky či pre niektorých pozostalých obetí.
Zabíjali aj Rusi. Nech platia
Debatu pritom prvýkrát v roku 2004 otvoril prezident Lech Kaczynski, brat lídra PiS, ktorý zahynul pri leteckej katastrofe pri Smolensku. Kaczynski si vtedy vyžiadal posudok na to, či majú Nemci zaplatiť asi štyridsať miliárd eur za zničenie Varšavy.
Po jeho smrti prevzal agendu jeho brat Jaroslaw. „Nemci nám dlhujú veľa vo všetkých oblastiach od morálnych až po ekonomické. Účet krívd je obrovský. Od vojny tieto otázky neboli vyjasnené a z právneho hľadiska sú aktuálne,“ povedal Kazcynski v roku 2015 podľa magazínu Newsweek.