BARCELONA,BRUSEL. Imám Abdelbaki Es Satty, ktorý je považovaný za mozog teroristických útokov minulého týždňa v Katalánsku, vzbudil podozrenie v moslimskej komunite v Belgicku už začiatkom roka 2016.
Starosta potom kontaktoval španielske úrady, aby sa opýtal na imámovu minulosť. Povedal v rozhovore pre EFE, starosta belgického mesta Vilvoorde Hans Bonte.
Vyhostený z mešity
"Aj keď neboli informácie o tom, že Satyy je podozrivý z islamistickej radikalizácie alebo výzvy na terorizmus, moslimská komunita v našom regióne sa rozhodla vyhostiť ho z mešity," povedal Bonte. Dodal, že bol veľmi pyšný, že moslimovia sa "obrátili priamo na políciu".

Bonte neuviedol, koho presne v Španielsku kontaktoval v súvislosti s imámovou minulosťou.
Imám Sátí však v tom čase nemal čistý trestný záznam. V Španielsku bol odsúdený na štyri roky za obchodovanie s hašišom, čo je podľa denníka El Periódico jeden z džihádistických zdrojov financovania.
Z trestu si imám odsedel viac ako polovicu a bol prepustený v apríli 2014. Súčasťou trestu bolo vyhostenie do Maroka, odkiaľ pochádza a kde žije jeho žena a deti. V odvolacom konaní sa však jeho vyhostenie zrušilo a Satyy mohol zostať v Španielsku, kde mal bydlisko od roku 2002.
Nepredstavoval reálnu hrozbu
Podľa denníka El Mundo na jar 2015 sudca Pablo de la Rubia rozhodol, že Satyy nebude vyhostený, pretože nepredstavuje "reálnu hrozbu" a prejavil "úsilie o integráciu do španielskej spoločnosti".
Obchodovanie s drogami označil sudca ako "jediný a starý zločin".

V belgickom meste Vilvoorde, ktoré má asi 43-tisíc obyvateľov a tesne prilieha k Bruselu, žil imám Satyy podľa starostu Bonteho od januára do marca 2016.
"Imám susednej lokality prišiel za nami a pýtal sa na neho. Zdal sa mu divný, pretože mu hovoril, že prišiel zo Španielska, lebo tam nemá budúcnosť. Nepáčilo sa mu tiež, že sa Satyy vyhlásil za imáma, hoci k tomu nepreukázal príslušné dokumenty, "uviedol Bonte.
V posledných rokoch mesto Vilvoorde prijalo viacero opatrení na zabránenie islamistickej radikalizácii.
Bonte s týmito krokmi začal v roku 2012 po tom, čo vyšlo najavo, že asi 30 ľudí z mesta odišlo bojovať do Sýrie do radov organizácie Islamský štát.
Základom opatrení, ktoré starosta zaviedol, je zapojenie celého spoločenstva do prevencie terorizmu. "Boj s terorizmom funguje len vtedy, keď vychádza zvnútra vlastnej komunity," uviedol starosta mesta Vilvoorde.