BERLÍN, BRATISLAVA. Keď Tunisan Anis Amri v decembri narazil dodávkou do berlínskych vianočných trhov a zabil 12 ľudí, polícii trvalo štyri dni, kým ho našla – a to až v talianskom Miláne. Amira polícia následne pri prestrelke zabila.
Niekoľko mesiacov predtým ho nemecké protiteroristické centrum označilo za potenciálneho teroristu, zatkli ho aj pri snahe pridať sa k salafistom v Hildesheime a podozrievali ho, že chystá lúpež, aby si mohol kúpiť zbraň. Napriek tomu polícia zlyhala a útočníka nedokázala zastaviť.
Situácia by sa teraz mohla trochu zmeniť. Federálny správny súd v utorok rozhodol, že dvojicu mužov podozrivých z terorizmu mohlo Nemecko legálne deportovať.

Islamista, no nie džihádista
Obaja muži sa narodili v Nemecku, no majú aj nigérijské a alžírske občianstvo. A aj keď tvrdili, že v krajinách im hrozí mučenie, nemecké úrady ich označili za nebezpečných.
“Vysielame jasné varovanie všetkým fanatikom, že im nenecháme ani centimeter miesta na uskutočnenie ich šialených plánov.
„
Oboch mužov vo veku 21 a 27 rokov pritom deportovali okamžite po zadržaní. Miestna vláda rozhodla, že ich zotrvanie v Nemecku by prinieslo riziko teroristického útoku.
Aj keď obaja muži sa odvolali, súd teraz rozhodol v ich neprospech, píše web Deutsche Welle.
Napriek tomu, že podobný zákon existuje už od čias 11. septembra 2001, nemecké úrady ho začali využívať až po útoku v Berlíne.
Nemci pritom už pri viacerých útokoch riešili to, že páchateľa polícia poznala. Palestínčan, ktorý v júli zabil jedného muža a šiestich ďalších zranil, bol tiež „známy ako islamista, ale nie džihádista,“ povedal pre BBC hamburský minister vnútra Andy Grote.

Deportácie zbrzdili
Okamžité deportácie podozrivých islamistov majú možných útočníkov odradiť.
„Vysielame jasné varovanie všetkým fanatikom, že im nenecháme ani centimeter miesta na uskutočnenie ich šialených plánov,“ povedal ešte v marci pre Deutsche Welle minister vnútra pre Dolné Sasko Boris Pistorius.
Nemecko začalo po útoku v Berlíne tiež tvrdšie pristupovať k žiadateľom o azyl. Od decembra deportovali utečencov z Afganistanu, ktorí podľa súčasných pravidiel nemali šancu získať v krajine azyl.
Tento proces zabrzdila vláda na chvíľu v júni, keď pri útoku v Kábule zahynulo asi 150 ľudí. Chvíľu tak krajina vyhosťovala len kriminálnikov a tých, ktorých považovala za hrozbu. Napriek tomu sa minulý rok do krajiny dobrovoľne vrátilo asi 3300 Afgancov.