BRUSEL, BRATISLAVA. Poľsku chce pre sporné reformy súdnictva Európska únia vziať hlasovacie práva, v Maďarsku kritizuje zákony a kampane útočiace na mimovládky, Bulharsku a Rumunsku sa zase nedarí bojovať proti klientelizmu a korupcii.
Aj keď podobne ako v susedných krajinách slovenskí politici odmietajú prijatie utečencov, malý ústupok zo strany vlády dostal Slovensko mimo zoznamu „problematických detí Európy“. Navyše, slovenský premiér Robert Fico čoraz viac hovorí o tom, že budúcnosť Slovenska je v jadre EÚ. Vidí to však podobne aj Západ?

Už v jadre sme
Pred rokom mnohí politici hovorili o nejasnej budúcnosti EÚ. Veľká Británia schválila brexit, v prieskumoch pred voľbami sa darilo populistom, ako sú Marine Le Penová či Geert Wilders, a utečenecká kríza zhoršila renomé nemeckej kancelárke Angele Merkelovej. Aj v Rakúsku hrozila výhra krajného pravičiara Norberta Hofera.
“Jadro EÚ je eurozóna. Za posledné roky nabralo stretnutie ministrov financií oveľa väčší význam, o kľúčových veciach sa rozhoduje tu.
„
Francúzske voľby však napokon vyhral centrista Emmanuel Macron a prieskumy napovedajú, že Merkelová bude na čele Nemecka aj ďalšie štyri roky. Od oboch sa pritom dá očakávať, že po rozchode s Londýnom budú tlačiť na silnejšiu integráciu Európskej únie.
„Od jesene sa začne hľadať dohoda o novom preusporiadaní EÚ, integrácia sa začne prehlbovať a v jadre bude eurozóna,“ hovorí analytik Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy (DGAP) v Berlíne Milan Nič.
K francúzsko-nemeckému duu sa čoraz viac chce pridať aj slovenský premiér Robert Fico. „Byť v jadre, byť pri Nemecku, byť pri Francúzsku, toto je podstata mojej politiky,“ povedal minulý utorok na tlačovej konferencii na ministerstve zahraničia Fico.
Politici aj analytici sa pritom často zhodujú, že Slovensko už súčasťou jadra Únie je. „Jadro EÚ je eurozóna. Za posledné roky nabralo stretnutie ministrov financií oveľa väčší význam, o kľúčových veciach sa rozhoduje tu. Naopak, význam stretnutí ministrov zahraničia upadá,“ hovorí Nič. Bývalý zástupca Slovenska pred súdmi EÚ Juraj Čorba tvrdí, že jadrom je pomyselný stôl, pri ktorom sa stretnú štáty ochotné rokovať o prehĺbení spolupráce.

Zachráni nás Nemecko?
Fico sa napriek skeptickým názorom na spoločné riešenie utečeneckej krízy a populistickým vyjadreniam začal k Únii stavať pozitívnejšie v marci. V tom čase Únia oslavovala šesťdesiat rokov od podpisu Rímskych zmlúv, ktoré stáli za vznikom európskeho spoločenstva.