Ste známy ako kritik režimu Recepa Tayyipa Erdogana. Čo ste si pomysleli, keď ste sa dozvedeli o minuloročnom pokuse o prevrat?
„Bol som vtedy doma, najprv som bol zmätený, pretože to bol zvláštny prevrat. Mnohí v Turecku majú tento pocit, no boja sa o tom verejne hovoriť, aby proti nim štátna moc nezasiahla. Ako politológ som bol proti prevratu, ale aj tak tam bolo niečo divné. Nebol to typický prevrat, od začiatku som si hovoril, že to bude šanca Erdogana na ovládnutie krajiny.“
V čom bol pokus o prevrat zvláštny?
„Vo všetkom. V Turecku sme zažili niekoľko prevratov. Úspešný prevrat musí mať lídra, odohráva sa v noci, nie poobede. Počas prevratu vojaci rýchlo odpoja médiá. Nič z tohto sa nestalo. Erdogan mohol slobodne lietať po krajine. Už na prvých záberoch bolo vidno, že je spokojný.“
Bolo to zinscenované?
„Buď to bol veľmi hlúpy pokus, alebo to bolo zinscenované. Nemám však o tom žiadne dôkazy. Ani vláda nehovorí presne, čo sa v tú noc stalo, odmieta aj poriadne skúmanie týchto udalostí. Môžem však povedať, že Erdogan využil tento pokus na úplné ovládnutie krajiny a na odstránenie právneho štátu.“

Kedy ste si povedali, že musíte opustiť krajinu?
„Okamžite. Uvedomil som si, že ak by som váhal, v Turecku by som uviazol, čo sa mnohým ľuďom aj stalo. Preto som okamžite s rodinou odišiel. Bol som hneď na prvom zozname ľudí určených na vyhodenie, ktorý vyšiel už o pár dní. Keď sa niekto objavil na zozname, automaticky mu zrušili pas, pred čím som ja unikol, keďže som odišiel dva dni po neúspešnom prevrate.“
Odleteli ste len dvadsať minút pred tým, ako vláda uzavrela letiská. Boli ste vopred pripravení na možnosť úteku?
„V Turecku ľahko spoznáte, že po vás vláda ide. Najprv vás začnú očierňovať provládne médiá. Útočili na mňa. Keď som prednášal v Bruseli, provládne noviny má označili za zradcu. Už dva roky pred prevratom ma prestali pozývať na akcie v Turecku. Po prevrate som už nasledoval svoj pud sebazáchovy, ušiel som a všetko sme nechali doma.“
Ak by ste sa vrátili domov, skončili by ste vo väzení?
„Na 99 percent áno.“
“Štát sa stáva natoľko autoritatívnym, že zabíja morálku. Bez slobody nemá zmysel hovoriť o morálke.
„
Ako ste sa dostali do Olomouca?
„Ušiel som do Bruselu a začal som hľadať, kde by som mohol pôsobiť. Nechcel som ísť do mesta s veľkou tureckou komunitou, hľadal som cez internet a narazil som na univerzitu v Olomouci. Aj česká diplomacia verejne deklarovala, že je ochotná pomôcť Turkom v mojej situácii, tak som napísal a vyšli mi v ústrety.“
Chcete sa raz vrátiť, ak by skončil Erdogan?