PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Americký Kapitol je zničený po nálete desiatok rakiet, americká vlajka roztrhaná. „Naša odpoveď,“ hovorí plagát, ktorý minulý týždeň zverejnila severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Po sankciách OSN a zvyšujúcom sa napätí medzi KĽDR a Spojenými štátmi vydal režim niekoľko propagandistických plagátov. Hovorí na nich o tom, že celé USA sú v dosahu ich rakiet a že komunistický režim je pripravený na „preventívnu vojnu“.
Loading
...
Loading
...

Neohrozená Kórea
Režim pestrofarebné plagáty proti „imperialistom zo Západu“ vydával aj v minulosti, v čase vzájomných vyhrážok však prišli nové plagáty.
Agentúra Reuters hovorí, že plagáty môžu reagovať na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že Kórea zažije „oheň a besnenie“, ak sa neprestane vyhrážať.
„Čo je typické na týchto plagátoch, je obraz neohrozenej, neľútostnej Severnej Kórey, ktorú kroky Spojených štátov či OSN netrápia,“ hovorí pre agentúru Reuters odborník na Severnú Kóreu Koen de Ceuster z Univerzity v Leidene. „Posilňuje to imidž pokroku, ktorý Severná Kórea v oblasti raketových možností dosiahla a ako ju žiadne vyhrážky proti jej suverenite nevystrašia,“ dodáva.
Loading
...
Rozdrvíme Ameriku, hlásali už aj staršie plagáty:
Plagát ho stál život
Propagandistické plagáty sa podľa New York Times nachádzajú v krajine takmer všade – pri vstupe do fabrík, škôl, úradov, na verejných budovách aj pri farmách. Majú posilniť ideologickú dôveru v stranu a lídra krajiny Kim Čong-una.
„Nikto nás nezastaví,“ hlása jeden z plagátov, kde sa nachádza tank so severokórejskou vlajkou.
Okrem propagandy, ktorá oslavuje Kim Čong-una a jeho predkov útočia plagáty aj správy najmä na Spojené štáty. V minulosti KĽDR zverejnila video, v ktorom obsadí juhokórejský Soul a zajme 150-tisíc Američanov. Americkí imperialisti tiež podľa propagandy radi zabíjajú deti.
Propagandistický plagát mal fatálne dôsledky pre amerického študenta Otta Warmbiera. Ten sa minulý rok počas zájazdu v KĽDR pokúsil v hoteli ukradnúť plagát oslavujúci bývalého vodcu Kim Čong-ila, zachytili ho však bezpečnostné kamery.
Za „nepriateľský akt voči KĽDR“ ho odsúdili na 15 rokov nútených prác. Amerického študenta v júni prepustili – bol však v kóme a o týždeň neskôr zomrel.
