SEATTLE. Hromadná likvidácia konfederačných symbolov v amerických mestách zrejme zasiahne aj boľševického vodcu Vladimira Lenina, ktorého monumentálna socha pôvodom z Československa sa za kurióznych okolností ocitla v jednej z ulíc mesta Seattle na severozápade USA.
Napísal to miestny spravodajský server MYNorthwest.
Päťmetrový bronzový revolucionár stojí v Seattli od konca 90-tych rokov minulého storočia ako svojbytný artefakt, ktorý pravidelne býva súčasťou umeleckých happeningov v bohémskej štvrti Seattlu.
Na Vianoce býva slávnostne ozdobený, pri festivaloch homosexuálov dostáva ženské šaty, občas socha zažiari rôznymi farbami. Lenin odolal výzvam na odstránenie, ale teraz má zrejme trochu problém.

Lenin pôvodne stál v Poprade. Po páde komunizmu osemtonovú sochu odstránili z podstavca a v roku 1993 ju opustenú objavil Američan Lewis Carpenter.
Založil dom a za získaných 40-tisíc dolárov Lenina kúpil a nechal ho previezť z Popradu na predmestie Seattlu Issaquah. Sochu chcel použiť ako reklamu pre svoju reštauráciu.
O rok neskôr Carpenter zomrel pri dopravnej nehode a rodina ponúkla artefakt na predaj. Cenu pôvodne stanovila na 150-tisíc dolárov, predvlani ju zvýšila na štvrť milióna. Vďaka zbierke miestnych podnikateľov Lenina premiestnili z Issaquah do Fremont Art District.
Aj napriek tomu, že sa pravidelne ozývajú hlasy, ktoré žiadajú odstránenie sochy, Lenin vo Fremonte prežil. "Je to socha muža, ktorý nechal zabiť milióny ľudí, ale je to tiež zábava. Môžete sa na to pozerať rôzne. Chápem ale, že ľudia z východnej Európy to tu nechcú," povedal v stredu rozhlasovej stanici Kiro 7 starosta Seattlu Ed Murray.
Loading
...
Vo štvrtok, keď zosilnila celoštátna kritika konfederačných symbolov, sa ale Murray postavil proti Leninovi. "Mnoho obyvateľov Seattlu v minulých dňoch vyjadrilo nesúhlas so symbolmi nenávisti, rasizmu a násilia, ktoré je stále vidno v našom meste," zdôvodnil starosta svoju výzvu na odstránenie slovenského Lenina.
Murray reagoval na masové protesty, ktoré zasiahli aj Seattle po nedávnej násilnej demonštrácii pravicových radikálov v Charlottesville, pri ktorej prišla o život mladá americká ľavicová aktivistka.
Napätie v americkej spoločnosti ešte zvýšil prezident Trump, ktorý v kritike násilností nerozlišoval medzi odporcami ultrapravice a demonštrujúcimi neonacistami.
Leninova socha však stále má svojich zástancov. "To je jednoducho Fremont, robíme si srandu zo všetkého. Strieľame si z Lenina, Trumpa, Obamu aj Hillary (Clintonovej)," citoval server názor jedného z obyvateľov mesta.