BARCELONA, BRATISLAVA. Keď v roku 2010 vyšlo prvé číslo propagandistického časopisu teroristickej skupiny al-Káida Inspire, obsahovalo kapitolu s názvom Ako vyrobiť bombu v maminej kuchyni.
Návod na domácky vyrobenú výbušninu inšpiroval podľa polície napríklad útočníkov na bostonskom maratóne. Druhé číslo zase prinieslo článok Definitívna kosačka, v ktorej vyzvalo džihádistov, aby premenili na vraždiacu zbraň auto.
Útoky autami pritom nie sú novinkou – džihádista v roku 2006 zrazil skupinu študentov na univerzite v Severnej Karolíne, v roku 2013 dvojica útočníkov zrazila a dobodala britského vojaka a k podobným menším útokom došlo v posledných rokoch vo Francúzsku aj v Rakúsku. Izrael zažil podľa stránky ministerstva zahraničia v posledných dvoch rokoch 60 útokov autami.

Začalo sa to s Nice
Trend z toho, že auto môže byť nepredvídateľnou zbraňou na zabíjanie čo najväčšieho počtu ľudí, však spravil počas posledného roka Islamský štát a jeho stúpenci či bojovníci.
“Zábrany nie sú lacným riešením a daňoví poplatníci za to zaplatia. No zachránia životy.
„
V júli 2016 zabil Tunisan Mohamed Bouhlel dodávkou na promenáde vo francúzskom Nice počas osláv Dňa Bastily 86 ľudí. K útoku sa podobne ako k štvrtkovému v Barcelone prihlásil Islamský štát – aj keď priame prepojenie často nie je overiteľné. Teroristi v ukradnutých kamiónoch zabíjali aj na vianočných trhoch v Berlíne a Štokholme.
Zohnať auto je často jednoduchšie ako plánovanie útoku s výbušninami. Útoky v Španielsku pritom koordinované podľa polície boli – a ak by pri príprave výbušniny na druhý útok v Alcanare nedošlo k výbuchu a polícia v Cambrilse rýchlo nezareagovala, mohol byť počet obetí vyšší.
Aj keď bezpečnostní analytici často tvrdia, že podobným útokom autami nie je možné zabrániť, mestá už zvažujú opatrenia, ako ich minimálne obmedziť.

Bariéry aj z Izraela
Viaceré mestá od minulého roka začali osadzovať na peších zónach aj pri dôležitých budovách betónové alebo kovové pätníky. Bariéry tak vznikli na Times Square v New Yorku, okolo kanadského parlamentu či okolo londýnskych športovísk. Napríklad štadión Emirates londýnskeho futbalového klubu Arsenal oddelil priestory pred štadiónom betónovým nápisom aj delami, ktoré má klub v logu.