BRATISLAVA. Mnohí ľudia zažijú moment, o ktorom tvrdia, že im zmenil život. Málokoho takýto zážitok privedie k tomu, aby zmenili svet k lepšiemu. Doktorka a mníška Ruth Pfauová (9.9.1929 – 10.8.2017) náhodou našla svoje životné poslanie a umožnila státisícom chorým ľudom prežiť dôstojný život.
Narodená v Lipsku v roku 1929, počas dospievania zažila hrôzy druhej svetovej vojny. Študovala medicínu, no po promóciách sa pridala do katolíckeho rádu. Poslali judo Indie, no kvôli problémom s vízami nakoniec skončila v meste Karáči v Pakistane.
Tam sa prvýkrát stretla s leprou, v tej dobe veľmi stigmatizovanou chorobou, ktorá spôsobovala znetvorenie kože, nervové poškodenie a slepotu. V kolónií malomocných sa jej naskytol hrozný pohľad, na ktorý nikdy nezabudla: „Bol asi taký starý ako ja – nemala som vtedy ani 30 rokov. Plazil sa v špine na rukách a nohách do ošetrovne, ako keby to bolo úplne bežné,“ povedala pre BBC.
Neverila, že by ľudia mohli existovať v takýchto podmienkach. Tento jeden pohľad jej stačil na to, aby sa pripojila k Centru na liečbu lepry Marie Adelaide, ktoré fungovalo v slumoch v Karáči. Pod jej vedením sa zariadenie zmenilo na veľkú sieť vyše 150-ich zdravotných stredísk po celej krajine.
V Karáči strávila viac ako päťdesiat rokov a hlavne vďaka jej zásluhám vyhlásila WHO v roku 1996, že lepra je v Pakistane pod kontrolou. Jej organizácia sa potom venovala prevencii tuberkulózy, slepoty a pomáhala obetiam zemetrasení, povodní a iných prírodných katastrof.
„Keď nájdete takéto volanie, nemôžete ho odmietnuť, lebo nie ste to vy, ale Boh, kto spravil tú voľbu,“ povedala pre Express Tribune.