PRAHA, BRATISLAVA. Bežná dĺžka pobytu veľvyslanca v krajine je tri roky, štyri sú skôr výnimkou. Eva Filipi zastupuje Česko v Sýrii už od roku 2010. „Poslal som ťa do kúpeľného mesta, ostaneš tam, kým takým zas bude,“ odkázal Filipiovej podľa Foreign Policy Hynek Kmoníček, ktorý vtedy pracoval na zahraničnom odbore prezidentskej kancelárie.
Kmoníček je dnes veľvyslancom vo Washingtone, ešte predtým bol hlavným poradcom prezidenta Miloša Zemana pre zahraničnú politiku.
A Filipiová, uznávaná arabistka a prekladateľka s kontaktmi v arabskom svete, v Damasku ostáva. V krajine, ktorú už šiesty rok ničí krvavá občianska vojna. Česko ako jediné zo štátov Európskej únie svoju ambasádu v Sýrii nezavrelo.

Ambasáda u Hitlera?
„Je to, ako keby sme mali ambasádu u Hitlera v rokoch 1942 alebo 1943. To znamená v režime, ktorý sa dopustil vojnových zločinov,“ povedal ešte v apríli poslanec ľudovcov Ivan Gabal. Žiada, aby Česko veľvyslanectvo zatvorilo.
Ambasáde napríklad vyčíta, že poskytuje nesprávne informácie, na základe ktorých českí politici poskytujú zmätočné vyjadrenia. Napríklad keď prezident Zeman hovoril o tom, že sa v Prahe bude podpisovať mierová dohoda.
"Ukazuje sa, že vychádzal z úplne skreslených informácií od našej ambasády,“ povedal Gabal v júni pre Český rozhlas. Veľvyslanectvo podľa neho slúži režimu Bašára Asada.
Navyše, magazín Respekt nedávno napísal, že ambasáda slúži aj ako spôsob, ako sa činovníci režimu môžu dostať do Európy. Za odpočinkom, liečením alebo obchodom. V článku naznačuje, že česká ambasáda sa postupne mení na cestovnú kanceláriu pre sýrsku vrchnosť.