WASHINGTON, BRATISLAVA. Nikto sa nerodí s tým, že nenávidí inú osobu pre farbu jej pokožky, pôvod alebo náboženstvo. Nenávidieť sa musia ľudia naučiť a keď sa vedia naučiť nenávidieť, vedia sa naučiť aj milovať. Pretože láska prichádza do srdca prirodzenejšie ako jej opak.
Keď tento citát z biografie hrdinu juhoafrického boja proti apartheidu Nelsona Mandelu na twitteri šíril bývalý americký prezident Barack Obama, stal sa z neho najčítanejší tweet v histórii, ktorý lajkovali takmer tri milióny ľudí.
Reagoval tým na útok pravicového extrémistu v Charlottesville vo Virgínii, kde muž autom narazil do davu odporcov krajnej pravice, zabil jednu ženu a devätnástich ďalších ľudí zranil.
Loading
...
Akého prezidenta chceme?
Mnohí si povedali, že práve v čase takto rozdelenej americkej spoločnosti krajina potrebuje niekoho, kto sa k tomu postaví týmto spôsobom. Spôsobom o dosť odlišným ako Obamov nástupca Donald Trump.
Ten v prvých hodinách po sobotňajšom útoku hovoril o tom, že odmieta extrémizmus na oboch stranách.
V pondelok síce pod tlakom v pripravenom prejave odmietol rasizmus, no v utorok, keď už improvizoval na tlačovej konferencii, sa zas vrátil k svojej rétorike.
„Keď hovoríte o alternatívnej pravici...“ povedal v New Yorku a použil výraz pre krajne pravicové skupiny, „čo alternatívna ľavica, ktorá útočila na alternatívnu pravicu? Majú aspoň náznak pocitu viny? To oni prišli útočiť s palicami v rukách.“

Incident sa pritom odohral inak. Cez víkend sa vo Virgínii stretli priaznivci krajnej pravice, v ktorej sa spájajú konšpirační teoretici aj otvorení neonacisti z Ku-Klux-Klanu, pri soche konfederačného generála Roberta E. Leeho.
Tú chcú miestne úrady strhnúť, keďže Lee viedol armádu, ktorá sa so zbraňou v ruke postavila Washingtonu, aby zachovala svoje „právo“ na vlastnenie otrokov.
Na miesto prišli aj odporcovia krajnej pravice, vznikali potýčky, no nedá sa hovoriť o koordinovaných útokoch na skupiny rasistov. Na rozdiel od útočníka, ktorý cielene vrazil do davu aktivistov proti rasizmu a zabil 32-ročnú Heather Heyerovú.
Trump ako ikona krajnej pravice
Podobné vyjadrenia prezidenta síce nemajú priamy vplyv na vyšetrovanie útoku, no odborníci upozorňujú, že prezidentove vyjadrenia vo veľkej miere formujú nálady v spoločnosti. A Trump podporuje práve krajne pravicové skupiny, ktoré naberajú na sile.

Okrem iného tým, že do Bieleho domu zobral Steva Bannona, zakladateľa Breitbart News, hlavného spravodajského portálu skupín, ktoré sa nazývajú alternatívnou pravicou.
„Celý život som čakal, kým tieto slová povie nejaký politický kandidát z hlavného prúdu,“ hovorí pre New York Times bývalý učiteľ Gerald Martin, ktorý sa dnes k postojom bieleho supremacizmu hlási.
Kto bude ďalší
Trump na utorňajšej tlačovej konferencii prirovnal Leeho aj k zakladateľom Spojených štátov Georgeovi Washingtonovi a Thomasovi Jeffersonovi.
„Teraz ide o Leeho, všimol som si, že už dávajú dolu aj sochu Stonewalla Jacksona,“ spomenul Trump ďalšieho generála z čias občianskej vojny, ktorého sochy radšej úrady odstraňujú. „Zaujímalo by mal, či ďalší týždeň prídu na rad George Washington a Thomas Jefferson. Spýtajte sa sami seba, kde sa to skončí.“
“Zaujímalo by mal, či ďalší týždeň prídu na rad George Washington a Thomas Jefferson. Spýtajte sa sami seba, kde sa to skončí.
„
Všetci spomínaní muži mali otrokov, no konferederační generáli zodvihli zbrane, aby si ich zachovali.
„Robert E. Lee bojoval proti vláde Spojených štátov, Washington venoval svoj život tomu, aby ju vybudoval,“ píše komentátorka magazínu New Yorker Amy Davidsonová Sorkinová.
„Je pravda, že naša história je plná ľudí, ktorí majú svoje chyby. Lee však nie je symbolom našich hodnôt, život im nezasvätil, je symbolom zrady týchto ideálov.“