DAMASK, BRATISLAVA. Medzi príspevkami na facebookovom profile Jamesa Alexa Fieldsa jr., muža, ktorý v sobotu autom zabil ženu protestujúcu proti krajnej pravici v americkom Charlottesville, boli podľa BuzzFeedu obrázky obľúbeného symbolu krajnej pravice žaby Pepeho, svastiky či detské fotografie Adolfa Hitlera.
Viac prekvapivá však je fotografia sýrskeho prezidenta Bašára Asada vo vojenskej uniforme a s nápisom „neporaziteľný“.
Snímky z dnes už nedostupného profilu sa cez víkend rozšírili na webe, aj keď autenticitu profilu zatiaľ nik nepotvrdil.
No očividná fascinácia Asadom zapadá do všeobecného spojenia medzi krajnou pravicou a sýrskym režimom, o ktorom sa v posledných mesiacoch čoraz viac hovorí a ktoré zohralo úlohu aj počas víkendového protestu bielych nacionalistov vo Virgínii.
Chvália ho za krutosť
Asadova politika – a aj tá jeho otca – je historicky skôr spájaná s ľavicou ako s pravicou. Jeho otec, prezident Hafez Asad, bol počas Studenej vojny blízkym spojencom Sovietskeho zväzu na Blízkom východe. Jeho syn si zase užíval veľkú podporu medzinárodných ľavičiarov v jeho snahách zastaviť šesťročnú rebéliu proti jeho vláde.

V posledných mesiacoch sa však stal ikonou krajnej pravice. Jej lídri ho chvália za krutosť, akou vedie vojnu, úlohu v boji proti Islamskému štátu aj za jeho postoj proti moslimom a židom.
To, že Asadove metódy majú na svedomí desaťtisíce civilných obetí, tento postoj len posilňujú. Vo videu na Twitteri traja muži z protestu v Charlottesville chvália to, že Asad použil barelové bomby na potlačenie odporu. Jeden z nich má tričko Bašár Barrel Delivery Co.
Barelové bomby sú surové a lacné výbušniny, ktoré sa zhadzujú z lietadiel bez toho, aby na niekoho mierili a ich využitie zabilo v Sýrii tisícky civilistov. V live videu títo muži z protestu Asada obhajujú.
„Asad nič zlé nespravil,“ hovorí internetový aktivista hnutia alt-right Tim Gionet, ktorý na sociálnych sieťach vystupuje ako ‚Baked Alaska‘. „Barelové bomby, hell yeah,“ počuť od neho na videu.
Podpora od Le Penovej
Asad sa stal populárnym hrdinom krajnej pravice po tom, čo ho bývalý líder Ku Klux Klanu David Duke v marci v sérii tweetov chválil a označil ho za úžasného vodcu.
“Asad nič zlé nespravil.
„
Iní pravicoví lídri už podporu sýrskemu diktátorovi vyjadrili dávnejšie a dúfali, že prezident Trump, ktorý sa počas kampane k Asadovi lichotivo vyjadril, s ním uzavrie spojenectvo.
Tieto nádeje boli založené aj na podpore, ktorú si Asad užíval od európskych krajných pravičiarov. Napríklad Marine Le Penová povedala, že udržanie Asada pri moci je „najucelenejšie riešenie“.
Po tom, čo Donald Trump v reakcii na chemický útok prikázal americkým lietadlám, aby zbombardovali sýrske letiská, mnohí pravicoví komentátori nestačili skrývať svoje sklamanie. Krátko po útoku tiež došlo pred Bielym domom k stretom medzi antifašistami a krajne pravicovými demonštrantmi, ktorých viedol známy biely nacionalista Richard B. Spencer.
Loading
...
Nacionalisti a svastika
Napriek tomu, že Trump odmietol Asada priamo podporiť a v apríli ho dokonca v televízii nazval „skutočne zlým človekom“, fascinácia krajnej pravice sýrskym prezidentom nevyprchala.
Táto milostná aféra krajnej pravice s Asadom však nemusí byť úplne neočakávaná. Jeho strana Baath je silne nacionalistická a etnocentrická, zameraná na podporu arabskej identity.
Jedna z mála povolených politických strán Asadovho režimu, ktorá patrí aj k silným podporovateľom jeho vojnového ťaženia, je zase Sýrska socialistická národnostná strana, ktorá sa vo svojom logu inšpirovala svastikou.
Autor: Rick Noack