CHARLOTTESVILLE, BRATISLAVA. Jeho fotografia sa objavila vo väčšine amerických médií. Dvadsaťročný Peter Cvjetanovic na nej drží horiacu fakľu a naštvane kričí spolu s desiatkami ďalších ľudí, z ktorých sa mnohí označujú nielen za bielych nacionalistov, ale aj neonacistov.
„Biely nacionalizmus nie je len nenávistný; chceme len uchrániť to, čo máme,“ povedal pre Channel 2 mladík chorvátskeho pôvodu, ktorému teraz prekáža, že sa stal tvárou protestu v americkom meste Charlottesville.
Protestu, ktorého sympatizant o deň neskôr narazil do davu odporcov nacionalistov a zabil 32-ročnú aktivistku a ďalších 19 ľudí zranil.
Útok extrémistu v Charlottesville však nie je novinkou.
Krajná pravica v Spojených štátoch získava popularitu a kým internet ovláda takzvaná alternatívna pravica, do ulíc sa vracajú neonacisti aj členovia Ku-Klux-Klanu. Odborníci vinia najmä politickú kultúru, ktorú do Bieleho domu priniesol Donald Trump.
Loading
...
Rok nenávisti
Charlottesville v americkej Virgínii v roku 2014 Národné centrum pre ekonomický výskum označilo za najšťastnejšie miesto v Amerike. Napriek tomu tam cez víkend pochodovali stovky neonacistov s fakľami, hákovými krížmi a pokrikmi ako „Heil Trump“ či „nás nenahradia“.
Protesty tu vyvolala snaha zničiť sochu konfederačného generála z čias občianskej vojny Roberta E. Leeho.
Kým jedni ho vidia ako vojnového hrdinu, podľa kritikov bol otrokárom a rasistom, ktorý navyše s mestom nemal nič spoločné.