LONDÝN. Veľká Británia potrebuje prechodné obdobie, aby sa zmiernili dôsledky jej vystúpenia z Európskej únie. Takáto fáza však nemôže byť využitá na zvrátenie brexitu, uviedli v nedeľu dvaja vysokopostavení členovia britskej vlády.
"Domnievame sa, že časovo obmedzené prechodné obdobie bude dôležité na to, aby sme presadili naše národné záujmy a dali podnikom väčšiu istotu - ale nemôže byť časovo neobmedzené; nemôžu to byť zadné dvierka pre zotrvanie v EÚ," napísali minister financií Philip Hammond a minister obchodu Liam Fox v spoločnom článku pre dnešné vydanie novín Sunday Telegraph.

Výzvy na druhé referendum
Fox patrí k britským ministrom najviac podporujúcim brexit, pokým Hammond zastáva otvorene proeurópske postoje. Ich spoločné stanovisko tak predstavuje dôležitú zhodu medzi dvoma protichodnými frakciami v kabinete premiérky Theresy Mayovej, píše agentúra Reuters.
Bývalý britský minister zahraničných vecí David Miliband sa medzitým pridal k výzvam na to, aby voliči dostali možnosť vyjadriť sa k odchodu z EÚ v druhom referende - po tom, ako budú známe konečné podmienky brexitu.
Miliband, ktorý bol šéfom diplomacie za vlády dnes opozičných labouristov v rokoch 2007-10 a aj po odchode z politiky je považovaný za vplyvného centristu, v príspevku pre noviny Observer označil brexit za "bezpríkladný čin ekonomického sebapoškodzovania".
Stratégia brexitu
Britská vláda sa od budúceho týždňa chystá publikovať sériu dokumentov týkajúcu sa stratégie brexitu. K tomuto kroku pristúpi krátko pred začatím tretieho kola rozhovorov medzi Londýnom a Bruselom týkajúce sa vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ). Rokovania sú naplánované na 28. augusta. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.
Britský minister pre brexit David Davis vyhlásil, že dokumenty budú predstavovať "významný krok vpred" smerom k naplneniu výsledkov minuloročného referenda, keď si obyvatelia Spojeného kráľovstva zvolili opustiť Úniu.
Jeden z dokumentov sa zameria na budúce hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou, vzhľadom na obavy v Dubline, že návrat k "tvrdým" hraniciam by mohol viesť k hospodárskym stratám a k pozastaveniu mierového procesu v Severnom Írsku.
Ďalší balík v októbri
Ostatné dokumenty sa budú zaoberať dostupnosťou tovaru pre EÚ a Britániu a taktiež podmienkami prístupu k úradným dokumentom po tom, čo Londýn Úniu opustí.
Ďalší balík dokumentov ohľadom stratégie brexitu by mal vyjsť pred stretnutím Európskej rady v októbri, keď sa od lídrov EÚ očakáva, že rozhodnú, či sa v rámci rokovaní o brexite dosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo pokračovať v rozhovoroch o budúcnosti vzťahov medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom.
Rokovania o brexite medzi Londýnom a Bruselom, ktoré začali koncom júna, zatiaľ nepriniesli žiadne konkrétne výsledky. EÚ preto vyzvala Britániu aby do konca augusta predstavila svoju jasnú pozíciu v kľúčových otázkach brexitu.