WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump vyzval v piatok Severnú Kóreu, aby nepokračovala v ceste vojenskej konfrontácie a nezvyšovala napätie na Kórejskom polostrove.
Trump zároveň upozornil severokórejského lídra Kim Čong-una, že v opačnom prípade by USA mohli situáciu riešiť aj silou.
Loading
...
"Ak Severná Kórea nebude postupovať múdro, máme v talóne aj vojenské riešenia, nabité a natiahnuté. Dúfajme, že si Kim Čong-un zvolí inú cestu!" napísal v piatok na Twitteri Trump.
Trump na svojom profile na Twitteri tiež zverejnil fotografie bombardérov B1-B Lancer zo základne na ostrove Guam, ktoré sú v prípade potreby pripravené zasiahnuť.
Loading
...
Severokórejská armáda vo štvrtok vyhlásila, že "dôkladne skúma" svoje operačné plány preventívneho útoku na americký tichomorský ostrov Guam.
K útoku môže podľa nej dôjsť kedykoľvek, ak to nariadi vodca KĽDR Kim Čong-un.
Napriek ostrej rétorike Trumpa a Kim Čong-una udržiavajú USA a
KĽDR podľa agentúry AP už niekoľko mesiacov tiché diplomatické kontakty.
K urovnaniu súčasných sporov zatiaľ neprispeli, podľa AP však môžu byť základom pre ďalšie rozhovory.
Merkelová vojenské riešenie odmieta
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vojenské riešenie severokórejskej krízy odmieta a vyzvala na ukončenie eskalácie vo výmene názorov medzi USA a KĽDR. Čoraz ostrejšia výmena názorov je podľa Merkelovej "zlá reakcia".
"Taktiež nevidím vojenské riešenie (konfliktu) a nepovažujem ho za nevyhnutné," povedala Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne.
Namiesto toho vyzvala všetky strany zapojené do tejto krízy vrátane USA, Číny, Južnej Kórey a Japonska, aby úzko spolupracovali s Organizáciou Spojených národov.
Nemecko bude podľa jej slov spolupracovať s týmito krajinami na diplomatických riešeniach krízy na Kórejskom polostrove.

Ruská reakcia
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vo štvrtok varoval pred následkami možného konfliktu medzi USA a Severnou Kóreou.
Slovné výpady, ktoré spor sprevádzajú, sú podľa neho „za hranou“. Krajina, ktorá je „silnejšia a múdrejšia“, by podľa šéfa ruskej diplomacie mala urobiť prvý krok k riešeniu krízy.
Lavrov vyhlásil, že Pchjongjang a Washington by sa mali pripojiť k rusko-čínskemu plánu na zmiernenie napätia.
Jeho súčasťou je zmrazenie raketových testov KĽDR a vyhlásenie moratória na veľké juhokórejské a americké vojenské cvičenie.
Zvýšená pohotovosť
Ruský senátor Viktor Ozerov vo štvrtok agentúre RIA Novosti povedal, že Moskva uviedla do stavu zvýšenej pohotovosti svoje protiraketové systémy na Ďalekom východe.
Dôvodom podľa senátora nie sú akcie KĽDR, ale aj možné vojenská odpoveď USA.
Zdroje z ruského ministerstva obrany ale v rozhovore pre agentúru Interfax informáciu Ozerova popreli. K žiadnemu zvýšeniu bojovej pohotovosti údajne nedošlo.