BRATISLAVA. Za iných okolností by to bolo jedno z najidylickejších miest na život. Biele piesočnaté pláže obmýva tyrkysové more a po celý rok stabilné 30-stupňové horúčavy zmierňuje mierny tichomorský vánok.
Hoci však ostrov Guam formálne patrí pod USA, od pevninskej Ameriky ho delí až 11-tisíc kilometrov. Najnovšie napätie medzi Washingtonom a Severnou Kóreou zároveň ukazuje, že pre Pchjongjang je pravdepodobne prvým terčom balistických striel.
Ak by režim Kima Čong-una skutočne zaútočil, prvá z nich by Guam vzdialený 3400 kilometrov zasiahla za pár minút.

Guamčania: Zvykli sme si
Obyvatelia maličkého Guamu zo Severnej Kórey veľký strach nemajú. Na ostrove stále neplatí zvýšený stupeň hrozby a aj podľa miestnej reportérky stanice Pacific News Center Janely Carrerovej funguje život na ostrove ako zvyčajne.
„Podobné hrozby zo Severnej Kórey počúvame v podstate každý rok,“ povedala tento týždeň v rozhovore pre SME.
“Ak budú tieto vyhrážky pokračovať, naruší to náš turizmus. Napokon, videli sme to aj v minulosti.
„
Ani guamský guvernér nepôsobí, že by bral hrozby vážne. Nezvýšil bezpečnostnú hrozbu na ostrove, pričom pred štyrmi rokmi, keď Kimov režim takisto hrozil útokom, ju nakrátko zvýšil.
Starší Guamčania sa však boja viac. Slová prichádzajúce z Pchjongjangu im pripomínajú 40. roky minulého storočia, keď ostrov na tri roky obsadili Japonci.