BARCELONA, BRATISLAVA. Zvyšujú ceny, robia neporiadok, v meste sa prechádzajú v plavkách a čoraz viac pôvodných obyvateľov sa aj preto radšej sťahuje inam.
Turisti okrem peňazí prinášajú do krajín ako Španielsko, Francúzsko či Taliansko aj problémy.
Napätie medzi nimi a miestnymi túto letnú sezónu stúpa najmä v španielskej Barcelone. Už dávnejšie tam vzniklo hnutie, ktoré proti prílevu turistov protestuje. Jeho členovia sprejujú turistické autobusy, prepichávajú pneumatiky na autobusoch a návštevníkov vyháňajú aj nápismi nasprejovanými na stenách historických budov.

OSN: Je to problém
Hnutie sa však v posledných týždňoch šíri po celej Európe. Minulý mesiac proti turistom protestovali aj tisíce obyvateľov Benátok.
Mesto malo ešte po druhej svetovej vojne takmer stotisíc obyvateľov, dnes je to len asi polovica. Ročne tam pritom prichádza 20 miliónov návštevníkov z celého sveta.
Problém si uvedomuje už aj Svetová organizácia pre turizmus, ktorá patrí do štruktúr OSN. Jej generálny sekretár Taleb Rifai pre Guardian priznal, že protituristické nálady sú „vážne“ a problém treba riešiť.
Najnavštevovanejšie krajiny sveta
- Francúzsko 84,5 milióna
- USA 77,4 milióna
- Španielsko 68,2 milióna
- Čína 56,9 milióna
- Taliansko 50,7 milióna
- Turecko 39,5 milióna
- Nemecko 39 miliónov
(počet zahraničných turistov ročne, údaje sú za rok 2015)
„Je potrebné zaistiť, aby bol turizmus obohajucúci tak pre návštevníkov, ako aj pre hostiteľov. Potrebujeme silnú udržateľnú turistickú politiku,“ upozorňuje Rifai.
Pridal sa aj Dubrovník a Hvar
UNWTO navrhuje viacero praktických riešení, ako problém riešiť.
Odporúča napríklad motivovať turistov, aby navštevovali aj menej známe pamiatky a nekoncentrovali sa v takých množstvách na tých najznámejších.
V Benátkach však na turistov idú tvrdšie. Tamojšia radnica ešte začiatkom tohto leta zakázala udeľovanie licencií na nové ubytovne pre turistov.
Na najexponovanejších miestach tiež pribudli „turistické počítadlá“. Ak systém vyhodnotí, že sa tam zhromažďuje príliš veľa ľudí naraz, ďalším zakáže vstúpiť tam.
V chorvátskom Dubrovníku zase na kompy pre turistov nainštalovali kamery. Často sa totiž stávalo, že lode boli preťažené. Primátor chorvátskeho ostrova Hvar zase zaviedol pokuty pre turistov, ktorí sa na verejnosti správajú „zvrhlo“.