PRAHA, BRATISLAVA. Keď v júni 2013 zasahovala polícia na českom úrade vlády, hovorilo sa o bezprecedentnom zásahu. No cieľom vtedy bola „len“ osobná asistentka premiéra Petra Nečasa, a nie samotný vrcholový politik.
Preto je policajná žiadosť o stíhanie Andreja Babiša výnimočná. Česko už zažilo stíhanie, odsúdenie a nakoniec aj zrušenie verdiktu voči vplyvnému politikovi ČSSD a hajtmanovi Davidovi Rathovi, no nikdy nebolo tak blízko k obžalovaniu muža, ktorý by už na jeseň mohol byť premiérom.
Babišovo ANO je totiž jasným favoritom októbrových volieb, v prieskumoch máva stabilne okolo tridsiatich percent.
Ako sa slovenskému podnikateľovi, ktorý v mladosti podľa zväzkov ŠtB spolupracoval s tajnou políciou, podarilo ovládnuť českú politiku? A čo chce vlastne dosiahnuť?
Prinášame otázky a odpovede o českom pôsobení Andreja Babiša.

Ako zbohatol Andrej Babiš?
Andrej Babiš mal vysoké postavenie už za komunizmu. Vo firme Petrimex bol zodpovedný za zahraničný obchod, v tomto období podľa záznamov ŠtB spolupracoval s komunistickou tajnou políciou, čo on popiera.
Po revolúcii a rozdelení Československa založil kanceláriu Petrimexu v Prahe, ktorú neskôr (podľa médií za podozrivých okolností hraničiacich s podvodom) ovládol a vytvoril z nej súčasný Agrofert.
Ten je najväčším českým poľnohospodárskym, potravinárskym a chemickým holdingom, Babiš je druhým najbohatším Čechom. Zároveň je Agrofert najväčším českým prijímateľom európskych dotácií, ktoré mal Babiš ešte donedávna ako minister financií pod kontrolou.
V roku 2013 kúpil aj české vydavateľstvo Mafra s dvomi najprestížnejšími denníkmi v krajine MF Dnes a Lidové noviny.

Ako Babiš ovládol českú politiku?
Babiš založil svoje hnutie ANO v roku 2011. Základom programu bol od začiatku boj proti korupcii, aj keď hnutie dlho dosahovalo v prieskumoch len zanedbateľné preferencie. Ešte v lete pred voľbami malo len dve percentá.
V tom čase však zároveň padla pravicová vláda Petra Nečasa, ktorý takisto staval na imidži bojovníka proti korupcii. Zásahy na úrade vlády aj v premiérovom blízkom okolí (medzi obvinenými bola aj jeho partnerka a súčasná manželka) poškodili vládne strany natoľko, že ODS aj TOP 09 sa len tesne dostali do parlamentu. Strana Veci verejné už predtým prakticky zanikla.
Týchto voličov nalákal Babiš, vo voľbách získal až 18,65 percenta a ANO sa stalo druhou najsilnejšou stranou. Babiš sa dohodol s ľavicou a kresťanskými demokratmi na koalícii, on sám ovládol vplyvné ministerstvo financií.
Babiš si už predtým v Agroferte vytvoril vlastnú bezpečnostnú zložku. „Vždy zamestnával bývalých dôstojníkov tajnej služby alebo polície,“ povedal pre SME investigatívny novinár Jaroslav Kmenta.

Títo ľudia zbierajú kompromitujúce materiály na politických oponentov Babiša. Tie sa občas dostanú do médií, najmä do tých, ktoré vlastní Babiš.