HAAG. Holandskí vyšetrovatelia zadržali dvoch mužov podozrivých v súvislosti s nezákonným používaním pesticídov na farmách s chovom hydiny.
Incident vyvolal vo viacerých európskych krajinách mohutný škandál v súvislosti s potravinovou bezpečnosťou, napísala agentúra AP.
Séria razií
Holandská prokuratúra prostredníctvom štvrtkového vyhlásenia uviedla, že dvojicu mužov zadržali v rámci série policajných razií.
“Rozhodol som sa pre likvidáciu všetkých sliepok, pretože je to naozaj veľmi drahé. Denne ma stojí 1300 eur ich nakŕmiť.
„
Ide o riaditeľov spoločnosti, ktorá údajne na slepačích farmách používala látku fipronil.
Napriek tomu, že dosiaľ nebol zaznamenaný jediný prípad ochorenia, prokuratúra uviedla, že disponuje dôkazmi, podľa ktorých došlo k ohrozeniu verejného zdravia, a to "dodaním alebo aplikáciou biocídneho fipronilu v hydinárňach a v sektore produkcie vajec".
Nebezpečný pesticíd
Razie vyšetrovateľov v Holandsku sa konali v spolupráci s belgickými úradmi.
Desiatky chovateľov v Belgicku a Holandsku sú predmetom vyšetrovania v súvislosti s kauzou s vajíčkami obsahujúcimi pesticíd fipronil nebezpečný pre ľudské zdravie.
Bežne sa táto látka používa na hubenie škodcov, ako sú napríklad blchy či vši.
Z políc obchodov a supermarketov v Nemecku, Belgicku a Holandsku už úrady na kontrolu bezpečnosti potravín stiahli milióny vajec.
Kontaminované vajcia už aj v Rumunsku
Rumunská veterinárna a sanitárna služba (ANSVSA) vo štvrtok informovala, že v jednom zo skladov na západe krajiny objavila tonu tekutých vaječných žĺtkov kontaminovaných biocídnym fipronilom.
Vaječné žĺtky pochádzali z Nemecka, napísal na svojom webe francúzsky denník Le Figaro.
Predstavitelia ANSVSA ubezpečili, že tovar z Nemecka sa v Rumunsku nedostal do predaja. Celý náklad, ktorý sa našiel v sklade v meste Temešvár, bude zlikvidovaný. Zhabanie kontaminovaného produktu z vajec sa uskutočnilo na základe upozornenia zo systému včasného varovania Európskej komisie pred škodlivými výrobkami.
V Dánsku zachytili 20 ton
Dánsky úrad pre potravinovú bezpečnosť (DVFA) vo štvrtok informoval, že v krajine bolo odhalených 20 ton vajec kontaminovaných fipronilom.
Dánska firma doviezla varené vajíčka zbavené škrupiny od belgického dodávateľa. Vajcia pochádzali z hydinárne z Holandska, spresnil DVFA.
Takto pripravené "vajcia sa predávali do profesionálnych kuchýň (v Dánsku), nie bežným spotrebiteľom", vysvetlil pre agentúru DPA Nikolas Kühn Hove, vedúci krízového štábu v DVFA.
Vajcia boli do Dánska dodané v auguste. Každá prepravka obsahovala približne štyri kilogramy vajec.
DPA dodala, že Dánsko sa takto stalo ďalšou z európskych krajín zasiahnutých škandálom s nezákonným používaním pesticídov na farmách s chovom hydiny.
Utratil všetky sliepky, žalujú ho
Organizácia bojujúca za práva zvierat Gaia vo štvrtok oznámila, že podala žalobu na pestovateľa hydiny z valónskeho mestečka Houffalize, ktorý bol postihnutý fipronilovým škandálom a rozhodol sa utratiť všetkých 36-tisíc nosníc na svojej hydinovej farme.
Belgická televízia RTBF uviedla, že chovateľ Christophe Bastin sa netají tým, že jeho farma je teraz prázdna.
Po vypuknutí škandálu, ktorý potvrdil, že slepačie vajcia boli masovo nakazené pesticídom, sa z finančných dôvodov rozhodol utratiť všetkých 36-tisíc nosníc vo svojom chove.
"Rozhodol som sa pre ich likvidáciu, pretože je to naozaj veľmi drahé. Denne ma stojí 1300 eur ich nakŕmiť," uviedol chovateľ. Dodal, že kvôli úradom, ktoré preventívne zakázali predaj vajec, môže táto situácia trvať aj niekoľko týždňov, čo si on ekonomicky nemôže dovoliť.
Organizácia Gaia však situáciu vníma inak a rozhodla sa chovateľa zažalovať za týranie zvierat. "Zákon je jasný," upozornil predseda Gaia Michel Vandenbosch. "Zákon vo svojom prvom článku stanovuje, že je zakázané prijímať opatrenia, ktoré vedú k smrti zvierat, ak to nie je nevyhnutné," spresnil.
Uvedený zákon sa však odvoláva aj na výnimky "vyššej moci", podľa organizácie Gaia však finančná strata do tejto výnimky nezapadá.
Organizácia argumentuje aj tým, že zatiaľ ani Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA), ani Valónska poľnohospodárska federácia (FWA) nevyzvali chovateľov postihnutých fipronilovým škandálom na takéto "drastické" riešenie.
Gaia sa netají, že touto žalobou chce zároveň odradiť ďalších belgických chovateľov, aby usmrtili nosnice na hydinových farmách.