WASHINGTON. Počas studenej vojny, kedy bol svet dosiaľ najbližšie k jadrovému konfliktu, vytvorili USA a Sovietsky zväz stabilné komunikačné kanály. Ich úlohou bolo zabrániť vymknutiu sa celej krízy spod kontroly.
Medzi Washingtonom a Pchjongjangom ale žiadne podobné spojenie neexistuje. Odborníci sa obávajú, že nedorozumenie medzi protivníkmi môže spôsobiť konflikt, ktorý žiadna strana nechcela.
Napätie sa zvyšuje
Napätie medzi KĽDR a USA sa v posledných dňoch zvýšilo. Pchjongjang sa po sprísnení sankcií zo strany OSN vyhrážal "prísnou lekciou".
Neskôr dokonca vyhlásil, že "starostlivo skúma" možnosť raketového útoku na americký tichomorský ostrov Guam.
Podľa politológa Jona Wolfsthala, bývalého poradcu Baracka Obamu pre nešírenie atómových zbraní, sa Washington s Pchjongjangom síce dokáže spojiť, ale neexistuje žiadny komunikačný kanál, ktorý "by sa osvedčil a ustál tlak počas krízy".
Američania a Severokórejčania rozviazali diplomatické vzťahy, takže v ich hlavných mestách nie je veľvyslanectvo opačnej strany.

Kríza, ktorú riešia cez twitter
Kontakt udržiavajú prostredníctvom svojich misií pri OSN, veľvyslanectiev v Pekingu a schôdzok predstaviteľov armády v dedine Pchanmundžom na hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou.
Washington správy Pchjongjangu posiela aj cez Čínu alebo Švédsko. Škandinávska krajina v Pchjongjangu predstavuje záujmy USA.
Horúca linka istý čas existovala medzi Severnou a Južnou Kóreou, ale severokórejský vodca Kim Čong-un ju v roku 2013 zrušil a odmieta ju obnoviť, napísala agentúra Reuters.
"Táto kríza nejde riešiť pomocou Twitteru a verejných vyhlásení," povedal Joseph Cirincione, predseda nadácie Ploughshares Fund, ktorá podporuje kontrolu šírenia a používania zbraní.
Sprísnil rétoriku
Trump vo štvrtok ešte viac sprísnil rétoriku voči komunistickej Severnej Kórei, ktorá sa Američanom vyhráža raketovými útokmi.
Ako vyhlásil, vyzerá to, že jeho doterajšie vyhlásenia na adresu severokórejského režimu podľa všetkého "neboli dosť dôrazné".
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) by sa podľa Trumpa "mala dať dokopy, lebo v opačnom prípade bude v takých problémoch, ako máloktorá krajina kedy bola". Trump to vyhlásil na stretnutí s novinármi v jeho golfovom klube v New Jersey, kde trávi dovolenku.
Zamedzenie rizika
Znepriatelené jadrové mocnosti India a Pakistan uzatvorili súbor dohôd, ktoré by zabránili riziku náhodného konfliktu.
Od roku 1998 si obe strany medzi sebou tiež vymieňajú zoznam miest s jadrovým arzenálom, aby na ne protivník neútočil, a civilné obyvateľstvo tak nehrozila radiácia.
Horúce linky a protokol medzi Washingtonom a Moskvou trvali mnoho rokov počas studenej vojny. "Najprv sa muselo vyriešiť, ako vytvoriť priamy kontakt - medzi prezidentmi, medzi armádami. Potom bolo potrebné zabezpečiť, aby bol spoľahlivý a bezpečný v prípade konfliktu," povedal politológ Jon Wolfsthal.
"Ako ale overiť identitu toho na druhej strane? Rozriešiť tento problém znamenalo desaťročia tvrdej práce," uviedol Wolfsthal.
Protokoly sa podľa neho stále používajú a dokonca sa v ére počítačovej vojny stávajú čoraz dôležitejšími.