Obyvatelia maličkého tichomorského ostrova Guam zažívajú hrozby zo Severnej Kórey pravidelne. Zámorské územie je formálne územím USA – platia tam americké zákony a obývajú ho americkí občania. Od pevninského územia Spojených štátov ho delí viac ako 11-tisíc kilometrov, od Severnej Kórey však „len“ asi tritisíc.
Na ostrove v západnom Tichomorí obývanom 170-tisíc ľuďmi sídli tiež strategická americká vojenská základňa.
Reportérka miestnej televíznej stanice Pacific News Center JANELA CARREROVÁ však tvrdí, že na hrozby si už zvykli. „Je tu veľmi veľa iných, ktorí to neberú tak vážne. Zase si povedia: Á, jasné, ďalšie hrozby zo Severnej Kórey. Skrátka sme si na to už zvykli,“ hovorí v rozhovore pre SME.

Čo vám ako prvé napadlo, keď ste v svetových médiách uvideli správy o tom, že Severná Kórea plánuje napadnúť Guam?
"Prvýkrát som si o tom prečítala dnes ráno. Pre mňa to však nebolo až také prekvapivé, keďže pracujem v médiách a som na to zvyknutá. Podobné hrozby zo Severnej Kórey proti Guamu počúvame v podstate každý rok. Navyše, na Guame máme vyhlásený stále rovnaký stupeň ohrozenia, guvernér ho zatiaľ ani nezvýšil."
Je Severná Kórea na Guame veľkou témou?
"Dá sa to tak povedať. Hrozia nám pravidelne. Na Guame však na to ľudia reagujú zmiešane. Je tu množstvo ľudí, ktorých niečo podobné vystraší a skutočne sa obávajú o svoju bezpečnosť. Je tu však aj veľké množstvo iných, ktorí to neberú tak vážne.
Zase si povedia: Á, jasné, ďalšie hrozby zo Severnej Kórey. Skrátka sme si na to už zvykli.
Podniky zostávajú naďalej otvorené, ľudia naďalej chodia do práce, školy zostávajú otvorené, skrátka, život ide ďalej."
Podľa reakcií svetových médií je však táto najnovšia hrozba proti Guamu závažnejšia. Je aj podľa vás bezprecedentná?