WASHINGTON. Severná Kórea už vyvinula miniaturizovanú jadrovú hlavicu, ktorou môže vyzbrojiť balistické rakety.
S odvolaním sa na analýzu Obrannej spravodajskej agentúry to v utorok napísal The Washington Post. Citovala ho aj agentúra AP.
Severná Kórea by týmto krokom prešla rozhodujúcim prahom na ceste k plnohodnotnej jadrovej mocnosti.
Podobnú informáciu podľa AP uviedlo aj japonské ministerstvo obrany. Tvrdí, že je možné, že Severná Kórea dosiahla miniaturizáciu jadrových zbraní a vyvinula jadrové hlavice.
Pentagon v júli odhadol, že Pchjongjang môže mať až 60 jadrových bômb. Niektorí nezávislí experti ale tvrdia, že ich počet je v skutočnosti oveľa menší.

Jadrový program postupuje
Jadrový program KĽDR postupuje oveľa rýchlejšie, než zahraničí experti predpovedali, pripomína The Washington Post.
S odkazom na amerických úradníkov uviedol, že pokročilejší je aj vývoj medzikontinentálnych rakiet schopných zasiahnuť územie USA.
“Severná Kórea nech radšej viac Spojeným štátom nehrozí. Inak sa stretne s ohňom, hnevom a silou, aké svet nevidel.
„
Odborníci doteraz predpokladali, že Severnej Kórei by mal proces miniaturizácie jadrových zbraní trvať ešte možno aj ďalších desať rokov.
Americká rozviedka zatiaľ nevie, či severokórejský režim už jadrové hlavice úspešne vyskúšal, pretože KĽDR to už vlani oficiálne oznámila.
Od roku 2006 krajina uskutočnila päť jadrových testov, posledný z nich minulý rok v septembri.

Šiesta plnohodnotná jadrová veľmoc?
Ak sa informácie o miniaturizácii potvrdia, znamenalo by to, že Severná Kórea sa stáva celosvetovo šiestou plnohodnotnou jadrovou mocnosťou.
Jadrovými zbraňami schopnými použitia pri útoku disponovali doteraz len Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko.
Zistenia amerických a japonských tajných služieb by korešpondovali s ešte väčším vyostrením rétoriky zo strany severokórejských predstaviteľov, ku ktorému prichádza v posledných dňoch a týždňoch.
Minister zahraničných vecí KĽDR Ri Jong-ho napríklad v pondelok na rokovaní Združenia štátov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vo filipínskej Manile vyhlásil, že jeho krajina nebude o svojom jadrovom programe "za žiadnych okolností" s nikým vyjednávať.
Šéf severokórejskej diplomacie dodal, že KĽDR nemá v úmysle zaútočiť jadrovými zbraňami "na nikoho okrem Spojených štátov".
Loading
...
Výzva pre Trumpa
Informácia o hlavici je preto výzvou pre prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyhlasuje, že jadrové vyzbrojovanie ohrozujúce Spojené štáty severokórejskému režimu nedovolí.
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Herbert McMaster nedávno televízii MSNBC povedal, že predstava KĽDR vyzbrojenej medzikontinentálnymi raketami s jadrovými hlavicami je z pohľadu prezidenta neprípustná, uviedol The Washinton Post.
Prezident USA nenechal na svoju reakciu dlho čakať.
"Severná Kórea nech radšej viac Spojeným štátom nehrozí. Inak sa stretne s ohňom, hnevom a silou, aké svet nevidel," odkázal z New Jersey.
Skúmajú Guam
Krátko po Trumpovom prehlásení, vydal Pchjongjang varovanie o tom, že režim "dôkladne skúma" svoje operačné plány preventívneho útoku na americký tichomorský ostrov Guam. Informovali o tom svetové agentúry s odvolaním sa na vyhlásenie severokórejskej armády.
Podľa nej ide o reakciu na nedávny test americkej medzikontinentálnej balistickej rakety.
K útoku na Guam môže dôjsť kedykoľvek, ak to nariadi vodca Kim Čong-un, tvrdí podľa agentúry DPA severokórejská armáda. Podľa agentúry AP armáda vo vyhlásení taktiež uviedla, že pri útoku by použila balistické rakety stredného až dlhého doletu.
V inom vyhlásení severokórejskej armády sa uvádza, že armáda by mohla vykonať "preventívnu operáciu", ak sa objavia náznaky, že USA pripravujú provokáciu.

Ostrov je chránený
Na strategicky významnom ostrove Guam - nezačlenenom území USA - sa nachádzajú americké vojenské základne vrátane Andersenovej leteckej základne.
Na ostrove, vzdialenom zhruba 2400 kilometrov južne od Tokia, žije približne 161-tisíc obyvateľov. Hrozba podľa agentúry AP vyvolala u niektorých z nich obavy a dokonca úvahy o možnom odchode.
Guvernér ostrova Eddie Baza Calvo obyvateľov ubezpečil, že im žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Zdôraznil, že je v kontakte s regionálnym velením americkej armády v snahe zaistiť, aby bol Guam "pripravený na akúkoľvek eventualitu".
Guamská kongresmanka Madeleine Bordallová vyhlásila, že ju predstavitelia Pentagonu uistili, že ostrov je chránený.
Agentúra AP v tejto súvislosti priniesla vyjadrenie jadrového experta z americkej Stanfordovej Univerzity, ktorý spochybnil súčasné technické kapacity Severnej Kórey na uskutočnenie útoku na Guam raketami stredného alebo dlhého doletu. Podľa profesora Siegfrieda Heckera ide len o stupňovanie rétoriky v spore medzi Pchjongjangom a Washingtonom.
KĽDR už síce otestovala dve medzikontinentálne balistické strely, avšak vybavenie takýchto rakiet jadrovými hlavicami je podľa Heckera "extrémne náročné a stále nad schopnosti Severnej Kórey". Reálnu hrozbu podľa neho predstavuje skôr neplánovaný, náhodný konflikt, do ktorého by mohla vyústiť súčasná eskalácia napätia na Kórejskom polostrove.
Ostrú slovnú prestrelku medzi Washingtonom a Pchjongjangom komentoval vplyvný republikánsky senátor John McCain, šéf senátneho branného výboru.
Vyjadril pochybnosti, že Trump sa k akcii proti KĽDR odhodlá. "Veľkí vodcovia" sa svojim nepriateľom nevyhrážajú, ak nie sú odhodlaní konať, povedal McCain arizonskej rozhlasovej stanici KTAR News.
Loading
...