„Keď Západ rozdrví ríšu zla, otvorí sa mu konečne prístup k mimoriadne bohatým surovinovým zdrojom a lacnej pracovnej sile Sovietskeho zväzu. Nezamestnanosť, bieda, núdza, vysoká úmrtnosť a vymieranie národov prinútia Rusov a ďalšie národy ZSSR vzdať sa svojej hrdosti, pokoriť sa.“
Na nacionalistických a proruských facebookových stránkach sa začal šíriť obrázok niekdajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana s textom v češtine, ktorý vzbudzuje dojem, že je jeho autentickým výrokom.
V texte sa okrem iného hovorí aj o tom, ako národy Sovietskeho zväzu budú za kus chleba robiť všetko, čo im prikáže západná civilizácia.
„S pádom sovietskeho impéria naším vážnym protivníkom zostane iba Čína. K nej, dúfam, sa vrátime, hneď ako sa vyrovnáme s Ruskom.“ Text uzatvára pozdrav Boh nám pomáhaj.
Prejav nenájdete
Tento text je podozrivý už na prvý pohľad aj bez toho, aby čitateľ prácne overoval, či Ronald Reagan tieto slová skutočne vyslovil.
Pri údajnom prejave nie je nijaký zdroj. Pri reálne vyslovených slovách nie je problém uviesť kedy, kde a pri akej príležitosti sa politik vyjadril. Text na facebooku túto informáciu nemá.
Ani ju mať nemôže. Pri prehľadaní dostupných fondov sa nám nijaký podobný výrok Ronalda Reagana nepodarilo nájsť.
O tomto americkom prezidentovi pritom existuje obrovské množstvo zdrojov od oficiálnej webovej stránky Reaganovej knižnice cez zoznam jeho významných prejavov na Wikipédii až po webové stránky s katalógmi slávnych výrokov.
Zrnko pravdy
Autori hoaxov sa často odrážajú od pravdivých informácií, ku ktorým potom primiešajú polopravdy, vyslovené klamstvá alebo iba komentatívne či názorové vety. Je to tak aj v tomto prípade.
Zrnkom pravdy v texte je slovné spojenie „ríša zla“, ktoré Reagan skutočne použil v prejave z roku 1983. Ostatné vyhrážky však iba podporujú predsudky o americkej politike, nikde nie je dôkaz o tom, že by ich Reagan vyslovil.
Pravdivosť údajných vyhrážok kríva napríklad aj pri pohľade na ekonomické parametre pobaltských krajín. Tie sa po páde Sovietskeho zväzu osamostatnili a hospodársky rastú, kým ich nezamestnanosť priebežne klesá.
Týmto dlhodobým trendom otriasla iba hospodárska recesia v rokoch 2008 a 2009. Zaujímavé je aj porovnanie trendov rastu HDP Ruska, Číny a Spojených štátov, kde Čína po páde komunizmu zaznamenala výrazný rast domáceho produktu.