LONDÝN, BRATISLAVA. Keď Vernon Bogdanor, profesor londýnskej King’s College, pre Guardian tento týždeň napísal, že Británia je čoraz bližšie k druhému referendu, nepriniesol nové alebo prekvapivé argumenty.
Opísal chaotickú situáciu v britskej politike, nestabilnú vládu, rozdelené strany, kde sa samotní kolegovia nevedia zhodnúť na tom, ako majú vyzerať vzťahy Veľkej Británie a Európskej únie po odchode krajiny.
A predsa je jeho záver niečím, čo v Británii začali citovať aj konkurenčné médiá a o čom sa začína čoraz vážnejšia diskusia. Je teda krajina na pokraji nového referenda?

Satelit Bruselu
Európska únia podľa Bogdanorovho komentára je založená na troch zásadných prvkoch – zóne voľného obchodu, colnej únii a na spoločnom trhu, kde platia spoločné regulácie.
Premiérka Theresa Mayová začiatkom roka vyhlásila, že sa nebude pokúšať, aby Británia ostala súčasťou spoločného trhu a colnej únie. O jej postoji sa hovorí ako tvrdom brexite, teda situácii, keď sa Británia zásadne oddelí od trhu, s ktorým v súčasnosti najviac obchoduje.
Mayovej názoroví oponenti hovoria o mäkkom brexite. Teda, že by Británia ostala súčasťou napríklad spoločného trhu. Za to by platila do európskeho rozpočtu určenú sumu a musela by prijímať aj budúce regulácie, ktoré sa schvália v Bruseli.
Nemala by však na ne žiadny dosah, keďže nie je členom. V podobnej situácii je dnes Nórsko.
„V praxi by sme sa stali satelitom Európskej únie, ktorý by bol pri ochrane vlastných záujmov závislý od Europskej komisie a členských štátov,“ píše Bogdanor.
A podľa neho by to bolo pre Angličanov rovnako neprijateľné ako bolo podobné postavenie neprijateľné pre Američanov v 18. storočí, čo vyvolalo vojnu za nezávislosť. „Skutočná voľba tak znie tvrdý brexit alebo zotrvanie v Únii,“ píše.