NEW YORK. Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne schválila návrh Spojených štátov na uvalenie sankcií voči Severnej Kórei za dve júlové skúšky medzikontinentálnych balistických striel.
Ide o doposiaľ najtvrdšie sankcie, na základe ktorých môže KĽDR prísť o zhruba tretinu svojich príjmov z exportu.

Zakazuje vývoz uhlia či železa
Rezolúcia, ktorú v sobotu večer schválila BR OSN, zakazuje KĽDR vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora.
Príjmy z exportu týchto tovarov doposiaľ krajine ročne vynášali zhruba jednu miliardu dolárov a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu, priblížila agentúra AP.
Nové sankcie OSN taktiež zakazujú iným krajinám zvyšovať súčasný počet severokórejských pracovníkov či otvárať nové spoločné podniky s KĽDR.
Deväť Severokórejčanov na zozname
BR OSN už v minulosti schválila dovedna šesť podobných uznesení, sankcionujúcich severokórejský režim za jadrový program a raketové skúšky, v ktorých však Pchjongjang napriek tomu neprestal.
Uznesenie zároveň na sankčný zoznam OSN pridalo deväť Severokórejčanov, najmä zástupcov spoločností a bánk.
Tým zmrazilo účty a zakázalo cestovať. Sankcie tiež rezolúcia uvalila na dve severokórejské banky a dve ďalšie spoločnosti, ktorým v súlade s ňou zmrazia aktíva.
Trump vyjadril spokojnosť
Americký prezident Donald Trump vyjadril v sobotu svoju spokojnosť s rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu.
"Bezpečnostná rada práve hlasovala v pomere 15:0 v prospech uvalenia sankcií na Severnú Kóreu. Čína a Rusko hlasovali s nami. Veľmi veľký finančný dosah!" napísal prezident na svojom účte na Twitteri.
Loading
...
Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster v sobotu zdôraznil nebezpečenstvo, ktoré Severná Kórea predstavuje.
Podľa McMastera pracuje americká administratíva s rôznymi scenármi vývoja situácie, pričom vylúčený nie je ani cielený vojenský útok na Severnú Kóreu. Zároveň však vyhlásil, že v takom prípade by išlo o "veľmi drahú vojnu, pokiaľ ide o utrpenie ľudí najmä v Južnej Kórei".
"Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme vyvinuli tlak na tento režim, na Kim Čong-una a jeho spolupracovníkov, aby dospeli k záveru, že v ich záujme je jadrový program ukončiť," uviedol McMaster.