NEW YORK, BRATISLAVA. Opúšťajú svoju vlasť a idú pracovať do zahraničia. Nie preto, aby si zarobili na lepší život, ale aby prácou v otrasných podmienkach podporili lepší život Kim Čong-una a prežitie severokórejského tyranského režimu.
Takýchto ľudí sú desaťtisíce, podľa nedávnej správy OSN asi stotisíc. Kim po nástupe k moci túto prax ešte posilnil, je to pre neho ľahký zdroj príjmu.

V Číne pracujú v preplnených továrňach, v Rusku ťažia drevo v tajge, v Katare stavajú v obrovských horúčavách štadióny pre blížiaci sa svetový šampionát. Po náročnom pracovnom dni ich neustále strážia, aby sa nedostali do kontaktu s miestnymi ľuďmi alebo s inými cudzincami v krajine.

Obmedzenie otrokov
Bezpečnostná rada OSN v sobotu schválila ďalšie sankcie, ktoré presadzovali najmä Američania. Kima tým trestá za nedávne skúšky balistických striel, tá posledná by vraj vedela zasiahnuť akékoľvek miesto na území Spojených štátov.
Podľa jedného bodu návrhu sa štáty OSN zaviazali, že nebudú zvyšovať počet severokórejských otrokov na svojom území. Zakázal sa tiež dovoz severokórejskej železnej rudy, uhlia, ocele a morských produktov.
„Cieľom je znížiť severokórejské príjmy z vývozu o tretinu,“ citovali Financial Times ešte pred samotným hlasovaním nemenovaného západného diplomata. Odhaduje sa, že režim na vývoze zarába ročne asi tri miliardy dolárov, tieto sankcie by ho mali stáť asi miliardu.
Sankcie proti severokórejskému režimu už OSN aj niektoré členské štáty zavádzajú od roku 2006, odkedy krajina testuje jadrové zbrane. Zameriavali sa najmä na tovar priamo súvisiaci s armádou, na severokórejské lode alebo na luxusný život najvyšších pohlavárov.
Severokórejčania sú odrezaní od medzinárodného finančného systému, nemôžu vyvážať zlato ani vzácne kovy. Zakáz platí aj na vývoz uhlia, výnimku majú len prípady, keď ide o „účel živobytia“. V praxi to vyzerá tak, že 90 percent severokórejského vývozu uhlia končí v Číne.

Neuveriteľné drahý program
Američania tvrdia, že aj keď sa nové sankcie priamo netýkajú vojenských zariadení, v skutočnosti bežných Severokórejčanov nepoškodia. Tí ani teraz nemajú osoh z medzinárodného obchodu.