WOLFSBURG. Sankcie proti Rusku, ktoré v stredu podpísal americký prezident Donald Trump, nie sú dobré ani pre USA, ani pre Európsku úniu a ani pre ich vzťah k Rusku.
V piatok to v nemeckom Wolfsburgu povedal nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.
Podpísanie sankcií, ktoré v americkom senáte prešli pomerom hlasov 98:2, vidí Gabriel ako problematické.

Sankcie vniesli rozdelenie
„V minulosti, po anexii Krymu, USA a Európska únia spoločne vystupovali proti Rusku. Ale tieto sankcie, ktoré boli podpísané americkým prezidentom, si myslím, že vnášajú do toho akési rozdelenie,“ povedal šéf nemeckej diplomacie.
Berlínu sa nepáči, že americké sankcie môžu postihnúť aj európske firmy. „Sankcie neplatia len pre americké podniky, ale aj pre podniky napríklad z Európy. Na americkom trhu je veľa európskych či nemeckých firiem a tie môžu byť potrestané,“ argumentoval Gabriel.
Americký prezident Trump sa vyjadril, že nechce schváliť zákon namierený proti európskym záujmom, ale podľa Gabriela tieto sankcie proti nim idú. „Nemôžeme to akceptovať,“ povedal.
Proti sankciám vystúpil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Myslí si, že Washington ich mal najprv s Bruselom prekonzultovať.
Juncker vo vyhlásení uviedol, že ak nové sankcie znevýhodnia firmy pôsobiace v energetike, ktoré obchodujú s Ruskom, komisia je pripravená prijať "adekvátne kroky" v horizonte niekoľkých dní.
Trest z Washingtonu
Trump v stredu podpísal zákon, ktorý zavádza nové sankcie proti Rusku. Zákon obsahuje aj ustanovenia, ktoré bránia prezidentovi svojvoľne, bez súhlasu Kongresu, zmierniť alebo odmietnuť ďalšie sankcie voči Rusku.
“Nemôžeme to akceptovať.
„
Tie sú dôsledkom obáv zákonodarcov v súvislosti s Trumpovými snahami o zlepšenie vzťahov s Kremľom. Senát zákon schválil pomerom hlasov 98 ku dvom a cez snemovňu prešiel pomerom hlasov 419 ku trom.
Cieľom sankcií je potrestať Moskvu za zasahovanie do amerických prezidentských volieb a anexiu Krymu.
Moskva v reakcii na sankcie nariadila zníženie počtu amerických diplomatov v Rusku. Americké veľvyslanectvo musí do 1. septembra znížiť počet diplomatických zamestnancov o 755 ľudí na 455 a tiež.
Rusko amerických diplomatov zbavuje aj možnosti využívať rekreačnú budovu na okraji Moskvy, ako aj niektoré skladové priestory.

Sankcie od Bruselu
EÚ v piatok schválila nové sankcie proti Rusku. Dôvodom je protiprávne presunutie turbín od firmy Siemens do elektrárne na anektovaný Krym.
Sankcie sa dotknú troch ruských spoločnosti a troch ruských občanov, informovali európski predstavitelia v Bruseli.
Reštriktívne opatrenia zahŕňajú zmrazenie ich účtov a zákaz cestovania do európskeho bloku.
Turbíny predal Rusku nemecký gigant Siemens a použité mali byť na ruskom území. Ich presunutie na Krym je teda v rozpore s obchodnými podmienkami. Medzi sankcionovanými osobami je aj námestník ruského ministra pre energetiku.