WASHINGTON. Obmedzenie legálnej imigrácie je tragický omyl, ktorý spomalí ekonomický rast a zvýši riziko recesie. Pre denník Washington Post to uviedli viacerí ekonómovia.
Noviny oslovili 18 ekonómov a 89 percent z nich je presvedčených, že skresanie imigrácie do Spojených štátov je "hrozný nápad".
Mnohí ekonómovia a riaditelia firiem podľa Washington Postu uznávajú systém prijímania imigrantov na základe kvalifikácie, ale kritizujú návrh na zníženie počtu udelených "zelených kariet".
Imigračný zákon ide proti trendom
Kanada a Austrália, ktoré tiež používajú systém založený na kvalifikácii, prijímajú vyše dvakrát viac imigrantov na jedného obyvateľa než Spojené štáty.
Kritici návrhu zákona zdôrazňujú to, že starnúca americká populácia potrebuje mladé pracovné sily zo zahraničia. Upozorňujú aj na to, že také dramatické obmedzenie legálneho prisťahovalectva by zvýšilo nelegálne prisťahovalectvo.
Imigračný zákon podľa Trumpa
Zákon má obmedziť legálnu imigráciu o 50 percent počas desiatich rokov (v súčasnosti do USA legálne vstúpi približne milión ľudí ročne).
Do krajiny majú byť pustení len ľudia vzdelaní, so schopnosťou zaradiť sa na pracovný trh a ovládajúci angličtinu.
To by podľa Trumpa ochránilo americký pracovný trh pred znižovaním miezd.
Návrh zákona príde do kongresu po letnej prestávke.
"Spojené štáty potrebujú viac pracujúcich. Ekonomika rastie, keď je prítomná jedna z týchto dvoch vecí: buď ekonomika dostáva viac pracujúcich, alebo sa súčasní pracujúci stávajú produktívnejšími. V súčasnosti sú obe tieto podmienky problémom, ktorý si vyžaduje pozornosť," napísal denník.
Produktivita je podľa Washington Postu mdlá a percento dospelých pracujúcich je na najnižšej úrovni od 70. rokov minulého storočia.
Historicky nízka je aj pôrodnosť. Mnohí ekonómovia, demografi a majitelia firiem preto podľa novín neustále volajú po väčšej imigrácii, a nie menšej.
"Obmedzenie imigrácie do USA je tragickým omylom. Jedinou cestou, ako zmysluplne zvýšiť ekonomický rast udržateľným spôsobom a v blízkom čase, je zvýšiť imigráciu," uviedol Mark Zandi, vedúci ekonóm spoločnosti Moody's Analytics.
Trump tu ani nemusel byť
Denník tiež upozornil na to, že keby v Spojených štátoch platil taký imigračný zákon, aký v stredu Trump podporil, nebol by sa do tejto krajiny dostal ani jeho starý otec. Upozornil na to denník Washington Post.
Keby spomínané pravidlá platili v roku 1885, nebol by sa do USA dostal ani Friedrich Trumpf. Imigračné záznamy totiž ukazujú, že prezidentov starý otec prišiel do krajiny bez toho, aby tam mal vopred zabezpečenú prácu. Rodinná biografia zase odhaľuje, že nevedel ani po anglicky.
"Aj iní vysoko postavení členovia Trumpovho tímu majú rodokmeň naznačujúci, že ich predkovia mohli mať na Ellis Island zakázaný vstup," napísali noviny. Na Ellis Islande v New Yorku bola v minulosti imigračná stanica.