WASHINGTON, BRATISLAVA. Patrí to medzi základné pravidlá vyšetrovania. Ak sa sústredíte na finančné toky, nakoniec prídete k dôkazom, ktoré vás dostanú k páchateľovi. A niečo podobné sa teraz odohráva aj pri vyšetrovaní napojení kampane Donalda Trumpa na Rusko.
Tri zdroje z prostredia vyšetrovania pre CNN potvrdili, že vyšetrovanie, ktoré vedie bývalý šéf FBI Robert Mueller sa zameriava práve na peniaze.

Široký mandát
Mueller dostal na starosti vyšetrovanie po tom, ako Trump vyhodil šéfa FBI Jamesa Comeyho. Dostal pomerne široký mandát, keďže môže vyšetrovať Trumpovo napojenie na Rusko a všetky ďalšie veci, ktoré počas tohto vyšetrovania objaví.
A tak sa dostal aj k možným finančným zločinom, ktoré priamo nesúvisia s minuloročnými prezidentskými voľbami, píše CNN.
Trumpovi sa toto zjavne nepáči. Keď sa ho redaktori New York Times pýtali, či vyšetrovanie jeho finančných záležitostí bolo červenou líniou, po ktorej by Muellera z funkcie stiahol, odpovedal, že áno. „Možno predávam byty aj ľuďom z Ruska, ktovie? Na Rusku však nezarábam,“ povedal.
Trump dlhodobo označuje Muellerovo vyšetrovanie za hon na čarodejnice a samotného šéfa vyšetrovania za neobjektívneho. Špekuluje sa aj o tom, že by ho mohol odvolať.
To však priamo nemôže. Mueller má mandát od ministerstva spravodlivosti, ktoré je v americkom súdnom systéme zároveň generálnou prokuratúrou. Keďže minister spravodlivosti Jeff Sessions sa sám označil v tomto prípade za zaujatého, za Muellera zodpovedá jeho tajomník Rod Rosenstein.
Len ten by mohol Muellera odvolať. Samozrejme, Trump by mohol odvolať samotného Rosensteina a dosadiť tam lojálneho človeka, keďže tento post patrí do administratívy pod kontrolou prezidenta.
“Naznačuje to, že vyšetrovanie sa už nesústredí len na bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna a jeho pochybné lobovanie. A tiež to naznačuje, že sa vyšetrovanie tak skoro neskončí.
„
Ako funguje systém
Podľa americkej ústavy pracuje každý federálny prokurátor pre prezidenta. Tento systém funguje dobre až do momentu, keď sa predmetom vyšetrovania stáva priamo prezident alebo jeho blízki ľudia, pripomína pre CNN Noah Feldman, právnik z Harvardovej univerzity.
„Ak by Trump tlačil na Muellerovo vyhodenie, odhalilo by to veľkú chybu ústavného systému,“ povedal. Ukázalo by to schopnosť prezidenta blokovať vyšetrovanie, čo podľa neho nie je znakom demokratickej spoločnosti. Práve toto vyšetrovanie môže podľa neho ukázať, či americký ústavný systém funguje.
Americké médiá popri tom píšu aj o tom, že Mueller urobil krok smerom k stíhaniu ľudí okolo prezidenta. Podľa Reuters už zostavil porotu, ktorá predvolala svedkov v prípade stretnutí jeho syna Donalda juniora s ruskými kontaktmi, ktoré mu v júni 2016 sľubovali, že mu poskytnú kompromitujúce informácie na Trumpovu súperku vo voľbách Hillary Clintonovú.

Ide o viac ako o Flynna
Poroty v takýchto prípadoch rozhodujú o tom, či je dosť dôkazov na vznesenie obvinenia, nie o vine alebo nevine obžalovaného.
„Naznačuje to, že Mueller je na stope niečoho väčšieho,“ píše korešpodent BBC Anthony Zurcher. „Naznačuje to, že vyšetrovanie sa už nesústredí len na bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna a jeho pochybné lobovanie. A tiež to naznačuje, že sa vyšetrovanie tak skoro neskončí.“
Trump všetky obvinenia označuje za hoaxy. „Je to len ospravedlnenie pre najväčšiu prehru v americkej histórii,“ povedal vo štvrtok na mítingu v Západnej Virgínii. „Prokurátor by sa mal v skutočnosti pozrieť na 33-tisíc zmazaných e-mailov Hillary Clintonovej,“ dodal.