ISLAMABAD, BRATISLAVA. Organizujte u seba doma tajné schôdzky a pozývajte na ne svoje sestry, ktoré majú rovnaké pocity ako vy. Naučte sa zaobchádzať s jednoduchými zbraňami. Naučte sa zaobchádzať s granátmi.
Aj takéto odporúčania začal pakistanský Taliban prinášať v celkom novej forme svojej propagandy - v magazíne určenom špeciálne pre ženy. Časopis sa volá Chaulina cesta, čím autori pripomínajú jednu z prvých žiačok proroka Mohameda.
Účel magazínu je jasný - neskrývane sa snaží získať ženy do svojich radov, píše agentúra AFP aj samotní talibanskí redaktori.

Morálny rozklad
Chaulina cesta je v angličtine, má štyridsaťpäť strán a jej prvé číslo vyšlo v utorok. A hoci to nie je po prvý raz, čo Taliban šíri myšlienky formou magazínu, je to prvýkrát, čo cieli priamo na ženského čitateľa.
Na obálke časopisu je žena zahalená od hlavy až k pätám. No a vo vnútri celkom iný obsah, ako vídavajú čitateľky slovenských ženských magazínov.
“Potrebujú aktívnu pracovnú silu, ktorá bude napádať slabé ciele, a tou sú ženy.
„
Okrem spomínaných odporúčaní pakistanský Taliban prináša aj rozhovor s manželkou svojho vodcu Maulána Fazlulláha. Tá okrem iného prezrádza, ako sa jej žije v manželstve, ktoré uzavrela len ako štrnásťročná.
“Pýtam sa, prečo panuje toľko rozhorčenia okolo sobášov, ktoré uzatvárajú neplnoletí,” hovorí v ňom. “Je potrebné si uvedomiť, že chlapci a dievčatá, ktorí po tom, čo dospejú, zostanú príliš dlho sami, sa môžu stať zdrojom morálneho rozkladu našej spoločnosti.”
Čitateľky sa dozvedia aj príbeh pakistanskej lekárky, ktorá zavrhla svoje západné vzdelanie a pridala sa k radikálnym islamistom, a, samozrejme, aj cieľ tvorcov magazínu. “Chceme islamské ženy podnietiť k tomu, aby sa pridali do radov mudžáhidov," píšu autori Talibanu v úvodníku.
Loading
...
Nič šokujúce
Pre analytika Tora Hamminga, ktorý sa zameriava práve na militantný islam, nie je nový magazín žiadnym veľkým prekvapením - tvrdí, že pakistanský Taliban len nasleduje trend, ktorým sa uberajú militantné skupiny po celom svete.
“Džihádistické útvary sa v posledných rokoch sústredili na rozširovanie svojich médií, a dva dôležité momenty nastali, keď začali vydávať publikácie vo viacerých jazykoch a cieliť na rôzne skupiny, vrátane žien,” hovorí pre rádio Slobodná Európa.
Pakistanská politická komentátorka Marvi Sirmedová si myslí, že militantná organizácia si uvedomila, že ženy majú obrovský vplyv na formovanie názorov detí - teda ďalších potenciálnych bojovníkov Talibanu.
“Potrebujú aktívnu pracovnú silu, ktorá bude napádať slabé ciele, a tou sú ženy,” hovorí. “Táto publikácia môže byť len jedným trikom z množstva spôsobov, akými chcú ženy nalákať, aby sa k nim pridali.”