BRUSEL, BRATISLAVA. Na prvý pohľad to vyzeralo ako dobrá správa. Keď americký prezident Donald Trump tento týždeň prekvapivo rýchlo podpísal nové sankcie proti Rusku schválené Kongresom, mnohí mu tlieskali.
V Európskej únii, presnejšie v Bruseli či Berlíne, však už také nadšenie nepanovalo. Američania totiž sankciami ohrozujú jeden z kľúčových a najmegalomanskejších európskych projektov za posledné desaťročia – plynovod Nordstream 2, ktorý má spojiť Rusko s Nemeckom a obísť pritom Ukrajinu či Slovensko.
Projekt za šesť miliárd eur, ktorý majú dokončiť už o dva roky, teraz pre sankcie vôbec nemusí vzniknúť. „Amerika na prvom mieste nemôže znamenať, že európske záujmy sú na poslednom mieste,“ reagoval nahnevaný šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Ten už vyhlásil, že ak by americké sankcie poškodili európske plynárenské firmy spolupracujúce s Ruskom, je pripravený prijať protiopatrenia. "Musíme chrániť našu ekonomiku proti Spojeným štátom a budeme tak robiť," povedal.

Prezident už nie je všemocný
Americké sankcie proti Rusku
- V roku 2014 ich schválil ešte prezident Barack Obama, spravil to však bez súhlasu Kongresu.
- Šéf Bieleho domu ich teraz bez Kongresu nemôže zrušiť.
- Sankcie boli pôvodne namierené proti Severnej Kórei a Iránu. Mali im sťažiť raketový program. Rusko pribudlo na zoznam až neskôr.
- Snemovňa reprezentantov sankcie schválila v pomere 419:3, Senát ich schválil v pomere 98:2.
- Spojené štáty môžu po novom sankcionovať ruské firmy, ktoré budujú energetickú infraštruktúru, teda napríklad plynovody a ropovody.
- Únia sa obáva, že sankcie ohrozia projekt Severný prúd 2 (Nordstream 2).
Nové sankcie proti Rusku sa nepáčili ani samotnému Trumpovi, no Kongres ich schválil veľkou väčšinou. V dolnej komore boli proti len traja poslanci, v hornej dvaja. Trumpovi republikáni majú pritom v celom Kongrese väčšinu.
„Celý zákon má vážne chyby,“ reagoval nahnevaný Trump tento týždeň. „Predovšetkým preto, že znemožňuje výkonnej moci rokovať.“
Sankcie proti Rusku má podľa zákona v moci Kongres. Šéf Bieleho domu ich nemôže zrušiť sám bez súhlasu poslancov oboch komôr Kongresu.
Ruská energetika bola tabu
Druhá časť schválenej legislatívy je však spornejšia – nový zákon na zoznam ruských sankcionovaných osôb a firiem pridal aj tie, ktoré sa zaoberajú energetikou. Američanom to môže byť takmer jedno, s Ruskom ich nespája žiadny plynovod ani ropovod.
Európa má však s ruským energetickým gigantom Gazprom veľké plány. Ak by ruskí investori zapojení do Nordstream 2 pre sankcie prišli o príjmy, z projektu plynovodu by mohli odstúpiť.