NEW YORK, BRATISLAVA. Napriek tomu, že jeho predchodcovia na stretnutiach so skautmi hovorili skôr o ideáloch tohto hnutia, a Donald Trump to premenil na politickú agitku, líder skautov mu zavolal a povedal, že to bol najlepší prejav v histórii.
Mexiku Trump neustále odkazuje, že je zdrojom nelegálnych migrantov a žiada od neho, aby si samo zaplatilo múr na hranici, ktorý plánuje postaviť.
A potom mexický prezident Enrique Pieňa Nieto zavolal do Bieleho domu, aby pochválil jeho politiku v boji s nelegálnou migráciou.
Vraj ľudia už neprekračujú v takých počtoch hranice Mexika, lebo vedia, že do Spojených štátov sa aj tak nedostanú.
Síce spolu nevolali, ale...
Ani jeden z telefonátov sa síce neodohral, no americkému prezidentovi to nebráni v tom, aby sa nimi chválil. A hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová odmieta povedať, že klamal.
“Trump klamal celý život, takmer reflexívne, akoby to vždy bolo pre neho jednoduchšie a príjemnejšie než hovoriť presne. Keď bol dieťa, klamal o tom, či odpálil homerun alebo nie. Keď bol mladý, klamal o tom, aká vysoká je Trump Tower – o počte poschodí aj o výške každého poschodia. Klamal aj o tom, ktoré krásne ženy majú o neho záujem.“
„
Príbehy popreli Mexičania aj skauti, no vraj nie sú klamstvom. Niekoľko členov vedenia skautov vraj Trumpa osobne pochválilo a aj s mexickým prezidentom hovoril o migrácii.
„Nepovedala by som, že je to klamstvo, to je príliš silné obvinenie. Tieto rozhovory sa odohrali, len sa neodohrali cez telefón,“ povedala v stredu na tlačovej konferencii.
Podobné obvinenia sa už pri Trumpovej administratíve objavili, dokonca hneď na začiatku. Vtedy Trumpov (dnes už bývalý) hovorca novinárom tvrdil, že na inaugurácii bolo najviac ľudí v histórii.
Nebolo. Fotografie ukázali, že v roku 2009 bolo prejave prezidenta Obamu oveľa viac ľudí, no podľa Trumpovej poradkyne Kellyanne Conwayovej nešlo o klamstvo, ale o „alternatívne fakty“. A tento pojem tak zľudovel.
Mnohí upozorňujú, že od Trumpa sa v zásade nedalo ani nič iné očakávať. Už vo svojej biografii z roku 1987 Umenie dohody (Art of the Deal), píše, že „malá hyperbola nikdy neublíži“. A tak sa z rozhovoru a možno zdvorilostného komplimentu môže stať vyjadrenie o najlepšom prejave v histórii.
Klamal o všetkom
„Ľudia chcú veriť, že niečo je najväčšie, najlepšie a najúžasnejšie,“ napísal Trump. „Nazývam to pravdivou hyperbolou. Je to nevinná forma preháňania a veľmi efektívna forma propagácie.“
Ako však tvrdí Michael D’Antonio, novinár ocenený Pulitzerovou cenou, ktorý o Trumpovi napísal knihu, práca prezidenta je založená na tvrdých faktoch, a preto sa na ňu Trump nehodí.
„Trump klamal celý život, takmer reflexívne, akoby to vždy bolo pre neho jednoduchšie a príjemnejšie než hovoriť presne,“ povedal D’Antonio pre New York Times.
„Keď bol dieťa, klamal o tom, či odpálil homerun alebo nie. Keď bol mladý, klamal o tom, aká vysoká je Trump Tower – o počte poschodí aj o výške každého poschodia. Klamal aj o tom, ktoré krásne ženy majú o neho záujem.“