PALMA DE MALLORCA, BRATISLAVA. Jedni symbolicky uzavreli ministerstvo turizmu, druhí vyhliadkovému autobusu prerezali pneumatiky a na čelné sklo nasprejovali: "Turizmus zabíja susedstvo."
Na Malorke domácich hnevajú opití a hluční turisti, tony odpadkov aj lezenie na stromy, Barcelončania zas majú problém s bicyklami na prenájom.
Domácim v oboch obľúbených španielskych dovolenkových destináciách dochádza trpezlivosť. Od politikov žiadajú, aby zabezpečili novú, udržateľnejšiu formu turizmu. Rozmery, do akých sa dostal v posledných rokoch, považujú za neznesiteľné.

Choďte domov
Za protestmi, ktoré sa minulý týždeň odohrali v Palma de Mallorca, hlavnom meste ostrova, stojí hnutie s názvom Ciutat per qui l'habita (Mesto pre obyvateľov). Jeho členovia v sobotu symbolicky zablokovali budovu ministerstva turizmu a na dvere prilepili lístky, na ktorých bolo napísané - zatvorené.
V posledných dňoch sa v uliciach taktiež začali objavovať nápisy ako "Turista, si terorista" alebo "Choďte domov".
Domáci sa sťažujú hneď na viaceré vecí: prenajímanie apartmánov pre turistov v domoch, kde žijú aj miestni, úbytok obchodov aj bytov pre domácich, pribúdanie parkovísk. Prekáža im hluk, ktorý robia opití turisti, aj množstvo odpadkov, ktoré po sebe nechajú.
Sprchy aj stromy
Len nedávno sa začali na Malorke vyvážať smeti dvakrát za deň, odpadkové koše boli preplnené už na obed. Pribudli aj ďalšie nariadenia - v niektorých oblastiach je napríklad zakázané liezť po stromoch, svietiť laserom či používať mydlo vo verejných sprchách.
“Konzervatívci opakujú názor, že koľkokoľvek turistov nie je priveľa turistov. Dokonca aj socialistický ekonomický poradca varuje pred ‘zatváraním dverí’.
„
Ide však skôr o kozmetické úpravy, veľkej reformy politiky turizmu sa domáci stále nedočkali. "Zatiaľ čo aktivisti požadujú obmedzenie počtu lôžok či dokonca návštevníkov, miestni politici sú v odpovediach veľmi rezervovaní," píše Deutsche Welle.
"Konzervatívci opakujú názor, že koľkokoľvek turistov nie je priveľa turistov. Dokonca aj socialistický ekonomický poradca varuje pred ‘zatváraním dverí’. Namiesto toho navrhuje viac investovať do životného prostredia."
Aj v Barcelone
Protesty domácich proti turizmu sa konajú aj v inom obľúbenom španielskom letovisku, v Barcelone.
Arran, teda mládežnícka pobočka radikálnej katalánskej politickej strany Kandidátka zjednoteného ľudu (CUP), nedávno zverejnila video, na ktorom jej členovia vandalizujú verejné bicykle. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako prepichli pneumatiky turistickému autobusu neďaleko štadióna FC Barcelona.
Práve bicykle sú predmetom najnovšieho sporu, ktorý má Arran s turistami. V meste funguje požičovňa - cez aplikáciu na smartfóne si turista požičia bicykel, zaplatí jej majiteľovi.
Miestni cyklisti sa tak sťažujú, že zatiaľ čo oni zo svojich daní platia napríklad aj na opravu cyklotrás, turisti na bicykloch verejný priestor len využívajú - a navyše za to platia súkromníkovi, nie mestu.

Odmietať násilie
Podľa hovorkyne organizácie Arran Laury Floresovej bol vandalizmus opodstatneným krokom. "Je to odpoveď na násilie, ktorému čelíme každý deň," povedala podľa britského Guardianu. "Uliciam musíme dovoliť rozprávať, je to jediné miesto, kde môžeme bojovať."
Súhlasí s ňou aj poslankyňa CUP v katalánskom parlamente Mireia Boyová. "Neustále od nás chcú, aby sme odmietali násilie, no toto násilie vyvoláva katalánska vláda," povedala podľa Guardianu.
Mestský poradca v oblasti podnikania Santi Vila však tvrdí, že CUP robí "obrovskú chybu". Strane odkázal, že napádanie turistov nepomôže ani Barcelone, ani Katalánsku v boji za svoju samostatnosť.