BERLÍN, BRATISLAVA. Palestínčan, ktorý v Nemecku neúspešne žiadal o azyl, dobodal v hamburskom supermarkete šiestich nevinných ľudí.
Neznámi nemeckí radikáli hodili pred azylové centrum v mestečku Schwenningen odistený granát, ten však akoby zázrakom nevybuchol.
“Médiá sú náchylné dávať do popredia násilných útočníkov, ktorí pochádzajú zo zahraničia
„
Ktorá správa dostala v nemeckých médiách viac priestoru?
Podľa najnovšieho výskumu, ktorý si všímal pokrývanie útokov v krajine, tá prvá. Médiá v Nemecku totiž čoraz viac informujú o útokoch, ktoré majú na svedomí azylanti.
A čoraz menej o tých, ktorých sú azylanti obeťami a majú ich na svedomí Nemci.
Skresľujú realitu
Prišiel na to najnovší prieskum, ktorého autorom je profesor Thomas Hestermann z nemeckej žurnalistickej školy Macromedia Media School.
„Médiá sú náchylné dávať do popredia násilných útočníkov, ktorí pochádzajú zo zahraničia,“ tvrdí pred Deutsche Welle.
Hestermann analyzoval celkovo 283 článkov a 81 televíznych príspevkov z hlavných nemeckých médií od januára do apríla 2017. Zistil, že v porovnaní s rokom 2014, teda ešte pred vypuknutím utečeneckej krízy, sa v nemeckých novinách a televíziách až štyrikrát častejšie objavili príspevky o útokoch „zahraničných páchateľov“, teda často aj utečencov.
Realita je však iná – podobné incidenty v skutočnosti narástli len o tretinu. Nemecké médiá teda v tomto skresľujú realitu.