LONDÝN, BRATISLAVA. Využívali ich ako pracovnú silu a dovážali z Afriky do Ameriky aj na Blízky východ. Otrokárstvo vo svete prekvitalo tisícročia.
Aj keď dnes väčšina štátov sveta podpísala dohodu o zrušení otroctva, neznamená to, že otroci zmizli.
Expert z Harvardu dokonca tvrdí, že otrokov je dnes vo svete viac ako pred stáročiami, navyše, ide o oveľa výhodnejší biznis ako vtedy.

Sex zarába najlepšie
“Ukazuje sa, že dnes je otroctvo výhodnejšie, ako sme si predstavovali.
„
Autor pripravovanej knihy Moderné otroctvo a výskumník z Carrovho centra pre ľudskoprávne politiky na Harvard Business School Siddharth Kara zistil, že priemerný zisk z obete otrokárstva je 3390 eur ročne.
Výrazne viac vynáša obchodovanie s ľuďmi za účelom sexuálnych služieb – vykorisťovatelia dokážu na obeti ročne zarobiť vyše 30-tisíc eur.
„Ukazuje sa, že dnes je otroctvo výhodnejšie, ako sme si predstavovali,“ hovorí pre denník Guardian Kara. Celkovo biznis s otrokmi prináša asi 130 miliárd eur ročne.
Navyše, oproti 350-ročnej ére otrokárstva v Amerike je dnes dvakrát viac ľudí obeťou nejakej formy vykorisťovania.

Lacnejšie ako kedysi
Medzi 16. a 19. storočím cez Atlantik prepravili otrokári vyše dvanásť miliónov ľudí. Napriek tomu sa tento biznis vtedy oplatil menej – cesty boli príliš drahé a otroci často trpeli chorobami. Počas cesty z nich zahynulo viac ako milión.
Lacné formy dopravy však umožňujú ľahký presun pracovnej sily, internet zase dokáže obete nalákať na rôzne ponuky. Dnes sú tak zisky z otrockej práce či pašovania ľudí 25- až 30-krát vyššie ako pred dvoma či troma stáročiami.
Medzinárodná organizácia práce odhaduje, že súčasťou nejakej formy moderného otroctva je v súčasnosti až 21 miliónov ľudí. Nejde pritom len o takzvaný obchod s bielym mäsom (aj keď ten tvorí až 50 percent príjmov vykorisťovateľov).

Do rúk novodobých otrokárov sa dostávajú aj ľudia, ktorí robia nútenú prácu zadarmo či s nízkym platom, sú nútení kradnúť, žobrať, robiť v sexbiznise alebo im násilne odoberajú orgány.
OSN tento týždeň upozornila aj na to, že otrokárstvo narastá aj pre svetové konflikty. Obeťami sa stávajú najmä utečenci, ktorí platia za prevod do Európy a často končia na čiernom trhu ako lacná pracovná sila bez práv.
Autor výskumu tvrdí, že štáty dostatočne proti otrokárstvu nebojujú. S obeťami sa pritom väčšina ľudí už stretla, hoci o tom nevie.