WASHINGTON, BRATISLAVA. „Pamätáte si na ten hlúpy plastový gombík, ktorý z nás urobil len bandu hlupákov?“ spýtal sa vlani americký prezidentský kandidát Donald Trump na jednom zo svojich mítingov.
Narážal na slávnu tlačovú konferenciu z marca 2009, keď vtedajšia ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov symbolicky „zresetovali“ vzťahy.

“Čakali sme už dosť dlho, aby sa niečo zmenilo k lepšiemu, udržiavali sme nádej, že situácia sa nejakým spôsobom zmení.
„
Americko-ruské vzťahy napokon namiesto reštartu zaznamenali ďalší úpadok.
Prišla anexia Krymu a ďalšie série sankcií z oboch strán, najtvrdšie od pádu železnej opony.
Teraz, pol roka po tom, ako do Bieleho domu zasadol Donald Trump, sa situácia opakuje. Slová o lepších vzťahoch padajú z oboch strán, no striedajú ich kroky, ktoré znamenajú opak.
Šéf Kremľa Vladimir Putin najnovšie v nedeľu nariadil, že Američania budú môcť mať v krajine o 755 menej zamestnancov diplomatických úradov v Rusku. Ide o veľvyslanectvo, konzuláty či rezidencie diplomatov. Nejde len o amerických občanov, ktorí zrejme opustia krajinu, ale aj o ruských zamestnancov, ktorí prídu o prácu.
V Rusku dnes odhadom pracuje pre americkú diplomaciu asi 1200 ľudí, po novom ich tam teda zostane zhruba 455.

Najhoršie vzťahy od 80. rokov?
„Čakali sme už dosť dlho, aby sa niečo zmenilo k lepšiemu, udržiavali sme nádej, že situácia sa nejakým spôsobom zmení,“ oznámil Putin cez víkend.
Niektoré médiá pôvodne informovali, že Putin 755 Američanov „vyhostí“, bola to však len chyba v preklade.