CAMP HUMPHREYS. Toto malé americké mesto má štyri školy a päť kostolov, reštauráciu Taco Bell aj Burger King. S príchodom leta sa otepľuje, miestne potraviny preto ponúkajú ľahké pivo v akcii, pred nimi zas propagujú zľavu na Ford Mustang.
Aj keď to pripomína americké vnútrozemie, rastúce mesto vzniká na juhokórejskom vidieku. Na území, ktoré je známe tým, že tam rastie hrozno s veľkými bobuľami.
„Úplne z ničoho sme postavili nové mesto,“ hovorí plukovník Scott Mueller, veliteľ posádky na Camp Humphreys, na jednom z najväčších konštrukčných projektov americkej armády v zahraničí.
„New York je mestom už sto alebo koľko rokov a stále sa v ňom stavia. Tu bude väčšina budov stáť do roku 2021,“ verí Mueller. New York v skutočnosti založili pred takmer 400 rokmi.

Mimo dosahu diel
Americká armáda sa už tridsať rokov snaží presunúť svoju juhokórejskú centrálu zo Soulu, aby nebola v dosahu severokórejských diel. Od druhej svetovej vojny velenie sídli v Jong-sane, v kasárňach, ktoré pri okupácii Kórejského polostrova využívala ešte japonská armáda. Leží v centre Soulu a len o niečo viac ako 60 kilometrov od demilitarizovanej zóny, ktorá oddeľuje znepriatelené kórejské republiky.
Juhokórejská a americká vláda už od roku 1987 rokujú o presune velenia z Jong-sanu, ale problémy s financovaním tento proces komplikovali. Navyše, pred desaťročím vypukli protesty, keď sa novým sídlom velenia malo stať ospalé vidiecke mesto Pjong-tchäk, ktoré leží asi 60 kilometrov južne od Soulu.
Základňa za jedenásť miliárd dolárov teraz konečne začína vyzerať ako projekt, s ktorým vojenskí plánovači prišli už pred desaťročiami. Velenie 8. armády sa sem presunulo už pred mesiacom, v komplexe žije 25-tisíc ľudí, vrátane členov rodín a dodávateľov.
V komplexe sú byty, športoviská, detské ihriská, vodný park, generáli majú zas výhľad na golfové ihrisko s osemnástimi jamkami. Nachádza sa tam aj „bojová zóna“ s videohrami, biliardovými stolmi, šípkami a s krčmou pre tých, ktorí môžu piť alkohol.