WASHINGTON. Dva americké strategické bombardéry B-1B preleteli v nedeľu nad Kórejským polostrovom v priamej odpovedi na najnovši test severokórejskej rakety.
Spojené štáty tiež úspešne vyskúšali protiraketový systém THAAD určený na likvidáciu potenciálneho útoku.
Uviedlo to americké ministerstvo obrany. KĽDR tvrdí, že v piatok podnikla ďalšiu úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá preukázala jej schopnosť zasiahnuť severoamerický kontinent.

Varovanie pre Ameriku
Pchjongjang svoju skúšku označil za "tvrdé varovanie" pre Spojené štáty. Test podľa Severokórejčanov preukázal, že v dosahu ich rakiet je celé územie USA.
"Celé americké územie je v dosahu našich striel," povedal podľa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA vodca krajiny Kim Čong-un, ktorý skúšobný odpal sledoval.
Kórea je teraz podľa neho schopná prekvapivo udrieť kedykoľvek a kdekoľvek. Pchjongjang uviedol, že raketa letela 47 minút a 12 sekúnd na vzdialenosť 998 kilometrov

Odpoveď USA
Americký prezident označil severokórejskú skúšku za "bezohľadnú a nebezpečnú" akciu. Donald Trump zároveň vyhlásil, že Spojené štáty podniknú všetky kroky na zaistenie svojej bezpečnosti a k ochrane spojencov v regióne.
Nedeľný let bombardérov B-1B bol podľa amerického vyhlásenia priamou reakciou na piatkovú raketovú skúšku aj na prvý test novej severokórejskej medzikontinentálnej rakety z 3. júla.
Americké bombardéry sprevádzali juhokórejské stíhačky, keď preleteli v nízkej výške nad leteckou základňou neďaleko juhokórejského hlavného mesta Soulu, než sa vrátili na leteckú základňu Andersen na ostrove Guam.
Veliteľ amerického pacifického letectva Terrence O'Shaughnessy po zhruba desaťhodinovom skúšobnom nasadení bombardérov Pchjongjang varoval, že USA a ich spojenci sú v prípade potreby pripravení použiť "rýchlu, smrtiacu a drvivú silu".

THAAD je funkčný
Američania v reakcii na severokórejský test vykonali tiež skúšku systému THAAD, ktorý úspešne zlikvidoval balistickú strelu.
Raketa odpálená z vojenského lietadla C-17 v Pacifiku bola zostrelená protiraketami umiestnenými na Aljaške.
Systémom THAAD disponuje aj Južná Kórea, ktorá sa po posledných testoch rozhodla aktivovať všetky jeho súčasti, s čím po zmene v prezidentskom úrade nové vedenie krajiny otáľalo.
KĽDR má medzikontinentálnu raketu
Severná Kórea tvrdí, že jej nová zbraň je schopná niesť silnú jadrovú hlavicu. Spojené štáty a Južná Kórea po skoršom názore, že ide len o raketu stredného doletu, postoj zmenili a tiež pripustili, že šlo skutočne o medzikontinentálnu raketu.
Podľa expertov by severokórejská raketa mohla zasiahnuť Los Angeles, Chicago aj ďalšie veľké mestá v Spojených štátoch.