MOSKVA. Začiatkom júla ruská delegácia v OSN vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom kritizuje Washington za to, ako sa správa v severokórejskej kríze. Ruskí diplomati v texte spochybňovali tvrdenie Američanov, že Severná Kórea 4. júla vystrelila strelu dlhého doletu, podľa Moskvy mala len stredný dolet. Rusko bolo tiež proti návrhu na sprísnenie sankcií voči Pchjongjangu.
Viacerí západní analytici sa snažili vysvetliť ruské správanie tým, že upozornili na ekonomické vzťahy medzi Moskvou a Pchjongjangom.

To však nie je všetko. Moskva obhajuje Severnú Kóreu tak, aby ruská verejnosť aj medzinárodné spoločenstvo videli v Rusku mocnosť. Cieľom je získať podporu verejnosti pre politiku Ruska a zvýšiť medzinárodné postavenie Moskvy ako rovnocennej protiváhy americkej hegemónie.
Rusko chce ukázať, že vie vyjednávať lepšie
Odkedy sa v roku 2012 začalo tretie prezidentské obdobie Vladimira Putina, je Kremeľ aktívnejší pri vyrovnávaní konfliktov. Snaží sa svetu pripomenúť, že Rusko je veľmocou.
Rusko často zdôrazňuje svoje postavenie pri vzniku veľkých medzinárodných dohôd. Napríklad pri dohode o zneškodnení sýrskych zásob chemických zbraní z roku 2013. Cieľom je ukázať, že Rusi vedia vyriešiť aj tie problémy, ktoré Američania nevedia.

Navyše, ak akákoľvek krajina požiada Moskvu o pomoc pri riešení konfliktu, ruské médiá to ochotne oslavujú. Tieto požiadavky ukazujú v očiach ruských nacionalistov význam ich krajiny, zároveň popierajú tvrdenia Západu, že Rusko je diplomaticky izolované.
Oba tieto postoje vidíme pri ruskej reakcii na severokórejské raketové testy.
Dobré vzťahy s oboma republikami
Od testov v apríli tohto roku Rusko opakuje, že jeho cieľom je zachovať si dobré vzťahy s oboma severokórejskými republikami. Takto sa dá podľa neho konflikt vyriešiť účinnejšie, ako americkou stratégiou nepriateľského postoja voči Severu.
V máji 2017 napríklad Putin povedal osobitnému juhokórejskému vyslancovi, že by bol ochotný vyslať na Kórejský polostrov diplomatickú delegáciu, ktorá by sprostredkovala rozhovory medzi znepriatelenými republikami.
Počas tohto telefonického rozhovoru Putin tiež kritizoval americký raketový systém THAAD, ktorý nasadzujú v Južnej Kórei a ktorého cieľom je zostreľovať severokórejské strely.

Putin tvrdil, že THAAD len zhoršuje napätie na polostrove a ohrozuje tiež ruskú bezpečnosť, no zároveň by Južnú Kóreu neochránil pred útokmi severokórejského delostrelectva.
Juhokórejské rozhodnutie zastaviť rozmiestňovanie THAAD z 8. júna ukazuje, že niektorí členovia vládnucej ľavicovej koalície súhlasia s ruským postojom. To ešte zvýrazňuje odkaz, že Rusko je pri riešení konfliktov efektívnejšie.
Zahraničná politika a domáca verejnosť
Rusko sa snaží presvedčiť aj domáce publikum, že je vplyvným hráčom na medzinárodnej scéne. Vidno to na nadšených a neustále opakovaných správach v ruských štátnych médiách. Opakuje sa to vždy, keď nejaký svetový líder pochváli (akokoľvek mierne a zdržanlivo) postoje Moskvy v severokórejskej kríze.
Ruské štátne médiá napríklad opakovali správu o rokovaniach ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s čínskym náprotivkom. Opakovali tiež vyjadrenie filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý si pochvaľoval ruský postup v severokórejskej kríze.

Všetky tieto správy mieria na ruské publikum. Ukazujú, že pre ruské elity je dôležité, ako občania vnímajú úlohu Ruska vo svete. Aj prieskumy ukazujú, že verejná mienka zásadne ovplyvňuje ruskú zahraničnú politiku.