ODESA. Nikdy nič nevzdával ľahko. Je to tak aj teraz. Bývalý gruzínsky prezident a exgubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili nechce dobrovoľne odovzdať svoj ukrajinský pas. Dostal ho, aby ako najväčší špecialista na boj s postsovietskou korupciou, prebujnenou byrokraciou a protekcionizmom mohol zastávať vysokú vládnu funkciu.
Vraj sa do Kyjeva vráti ako víťaz a bude pokračovať v boji so silným ukrajinským režimom reprezentovaným jeho niekdajším priateľom, prezidentom Petrom Porošenkom. Mužom, ktorý ho na Ukrajinu pozval a pridelil mu vysoké právomoci a tiež ukrajinské občianstvo.
To mu teraz s rovnakou pompou odobral. Oficiálne preto, že Saakašvili pri vypĺňaní dotazníka zamlčal, že ho v Gruzínsku trestne stíhajú (čo vie z médií celý svet aj bez dotazníka), neoficiálne možno preto, že ho nazval ukrajinským kmotrom obhajujúcim záujmy klanov, nie krajiny.

Vždy na úteku
V piatok v rozhovore pre ukrajinskú televíziu Rustavi-2 ukázal, že teraz vytiahol do boja proti Porošenkovi. S odhodlaním v tvári vyhlásil, že “od základov zmení situáciu na Ukrajine” a že z politickej arény rozhodne neodchádza.
Aj proti odobraniu občianstva sa chce brániť na súde, ak bude treba, obráti sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, povedal v rozhovore pre Ukrajinskú Pravdu.
Michail Saakašvili (49)
- V roku 2003 vyhral v gruzínskych prezidentských voľbách s 96 percentami hlasov. Od moci odstavil Eduarda Ševarnadzeho, politika ešte zo sovietskych čias.
- Na čele krajiny bol do roku 2013, v roku 2008 viedol Gruzínsko vo vojne s Ruskom o separatistické územie Južné Osetsko.
- Doma ho vyšetrujú za spreneveru štátnych prostriedkov a tvrdé zásahy proti demonštrantom.
- Neskôr prijal ukrajinské občianstvo a do novembra minulého roka viedol Odeskú oblasť. Občianstvo mu nedávno odobral ukrajinský prezident Petro Porošenko.
“Pre týchto oligarchov som sa stal smrteľným nebezpečenstvom, s ktorým budú bojovať až do konca,” uviedol Saakašvili. “Čím viac sa s nami budú biť, tým silnejší budeme.”
Gruzínsky exprezident má na mysli stranu Hnutie nových síl, ktorú na Ukrajine založil a ktorá podľa má neho vo svojich radoch stotisíc aktivistov v 26 regiónoch.
Lenže jeho slovám trochu uberá na sile fakt, že ich predniesol zo zámoria. V čase najväčších turbulencií okolo svojej osoby odišiel radšej do Spojených štátov.
A tiež to, že v piatok na jeho podporu vyšlo v Kyjeve na majdan sotva sto ľudí. “Revolúcia požiera svoje deti,” povedal skleslo jeden z organizátorov.
Dobrý úmysel, zlé uskutočnenie
Saakašvili je skutočne poslednou nádejou pre mnohých Ukrajincov sklamaných pomalými zmenami po revolúcii na majdane, bujnejúcou korupciou a rastúcim rozdielom medzi bohatými a chudobnými. Pre iných je zas rusofóbny blázon, ambiciózny hysterik či americký agent.
Mladí biznismeni v juhoukrajinskom prístave Odesa uznávajú, že sa snažil skutočne niečo v skorumpovanom systéme zmeniť. “Išiel správnym smerom, len mu nedovolili to dokončiť. Mysleli si, že ak mu dajú Odesu, on si tu niečo urobí a bude s ním pokoj, navonok to pre Európu bude vyzerať dobre,” hovorí odeský podnikateľ Andrej Ruskych. “Lenže on sa rozhodol zmeniť celý systém, zničiť korupciu v celej Ukrajine. V tej chvíli mu zobrali gubernátorské kreslo a teraz aj občianstvo.”
Stojíme v odeskom prístave, z ktorého chcel Saakašvili urobiť prosperujúcu firmu. Zatiaľ však Odesa ostáva mestom ovládaným pašerákmi, nad ktorými držia ochrannú ruku oligarchovia.