WASHINGTON, BRATISLAVA. Z domovskej Arizony letel do Washingtonu napriek tomu, že mu len pred pár dňami diagnostikovali rakovinu mozgu a začal s liečbou.
Ešte v pondelok ho za to republikáni oceňovali, keď sa aj vďaka jeho hlasu začala debata o zrušení Obamacare, zdravotníckej reformy bývalého prezidenta Baracka Obamu.
Keď sa však vo štvrtok v noci schyľovalo ku konečnému hlasovaniu v Senáte, John McCain nevedel povedať, ako bude presne hlasovať. Hovoril s ním republikánsky líder Paul Ryan, dvadsať minút aj viceprezident Mike Pence, ktorý mu potom v telefóne dal prezidenta Donalda Trumpa.

Práca senátora
Nech mu ten povedal čokoľvek, nepresvedčil ho. S palcom dole McCain pochoval sedemročnú snahu republikánov zrušiť Obamacare.
Okrem neho sa proti zákonu postavili ešte dve republikánske senátorky, neprešiel v pomere 49:51. Ak by McCain hlasoval opačne, hlasovanie by sa skončilo nerozhodne a v tom prípade by mal posledné slovo viceprezident Pence.
„Myslím si, že som hlasoval správne,“ povedal McCain podľa webu Politico. „Robím si svoju prácu senátora.“
“Od začiatku som veril, že Obamacare by sme mali zrušiť a nahradiť riešením, ktoré zlepšuje trhové prostredie, znižuje náklady a zlepšuje životy Američanov. Zákon, o ktorom sa hlasovalo v Senáte, by to však nepriniesol.
„
Nejde len o zlyhanie republikánov v Senáte. Neúspešné hlasovanie tiež znamená, že Trump zakončí svoj prvý polrok v Bielom dome bez toho, aby v Kongrese presadil nejaký zásadný zákon. Práve zrušenie Obamacare bol pritom jeden z jeho hlavných sľubov v minuloročnej kampani.
Nevyšla mu snaha priniesť vlastnú verziu zdravotného systému. Ani vo štvrtok republikáni priamo nepovedali, čo si predstavujú namiesto Obamacare a hlasovali len o vypustení niektorých častí tohto zákona, najmä povinnosti občanov mať zdravotnú poistku.