WASHINGTON, BRATISLAVA. Donald Trump sa vyjadril jasne. Americká armáda sa musí sústrediť na rozhodujúce a ohromujúce víťazstvo. Po konzultácii s generálmi a vojenskými odborníkmi tak upozorňuje, že vláda Spojených štátov nepovolí, aby transrodové osoby slúžili v armáde.
Nemôže byť zaťažená obrovskými nákladmi na zdravotnú starostlivosť a narušením, ktoré by transsexuálne osoby v armáde vyvolali, tvrdí.

Takýto príspevok na twitteri zverejnil v stredu - a už o pár hodín sa verejný priestor zaplavil vyjadreniami mnohých, ktorí nesúhlasia. Na Trumpov zákaz reagujú médiá, politici, LGBTI aktivisti aj najznámejšie osobnosti Sillicon Valley.
Argumentom sú peniaze
Transrodové osoby mohli v americkej armáde slúžiť od minulého roka. Vláda Baracka Obamu rozhodla, že vojakom, ktorí túžia zmeniť rod, poskytne lekársku pomoc. Prečo sa však témou Trump zaoberá teraz?
Len v polovici júla americká Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi tesne odmietla návrh, aby ministerstvo obrany príslušníkom armády prestalo financovať operácie zmeny pohlavia a hormonálnu terapiu.
“Stretnime sa zoči-voči, a povedzte mi, že toho nie som hodná. Robte si svoju prácu. Je to problém vo vedení, starajte sa o svojich ľudí.
„
Hlavným argumentom boli peniaze - republikánka Vicky Hartzlerová, ktorá návrh podala, tvrdila, že v najbližších desiatich rokoch budú stáť armádu transrodové osoby 1,3 miliardy dolárov (1,1 miliardy eur). Vojaci, ktorí liečbu podstúpia, sa po operácii aj liečia, a preto nie sú bojaschopní, tvrdila.
Zdôvodňovanie rozhodnutia peniazmi však spochybňujú viaceré americké médiá. Washington Post napríklad píše o analýze, podľa ktorej armáda míňa na liečbu erektilnej dysfunkcie vojakov viagrou 42 milióna dolárov ročne (35 milióna eur).
Zoči-voči
Na Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde v priebehu pár hodín zareagovali viaceré veľké médiá. Poskytujú názorové stĺpčeky, analýzy, mnohé z nich prinášajú rozhovory s LGBTI aktivistami.
"Stretnime sa zoči-voči a povedzte mi, že toho nie som hodná. Robte si svoju prácu," odkázala Trumpovi bývalá členka SEALS Kristin Becková podľa portálu Business Insider. "Je to problém vo vedení, starajte sa o svojich ľudí," vyjadrila sa zas pre Buzzfeed News.
Záložníčka Rudy Akbarianová podľa BBC Trumpovi odkázala: "Bolí ma srdce. Nie každý na to reagoval dobre, keď som sa nechala preoperovať. No keď som strávila čas na misiách, uvedomila som si, že my všetci máme spoločnú lásku ku krajine, tak sme spolupracovali a vykonávali svoju prácu. Diskriminácia, ktorej teraz čelím, neprichádza z armády - nie od ľudí, s ktorými pracujem."
Na Trumpov tweet zareagovala aj zrejme najznámejšia transrodová osoba, ktorá slúžila v armáde - Chelsea Manningová, ktorá ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádne dokumenty.
"Takže najväčšia a najbohatšia armáda plače kvôli pár transosobám," tweetovala.
Diskriminácia brzdí každého
Na sociálnych sieťach sa k nemu vyjadrujú aj občania z radov civilistov. Pod hashtagom LetThemServe, teda Nechajte ich slúžiť, na twitteri neustále pribúdajú nové príspevky.
Ďakujeme vám VŠETKÝM, že nás chránite, píše používateľka menom Karen Cooneyová z Arizony. Ak chcete bojovať a zomrieť za našu krajinu, mali by sme vám jednoducho poďakovať a prijať vašu službu s otvorenou náručou, píše zas používateľ Farrel Sklerov z New Jersey.
Reagujú aj známe osobnosti - politici či mozgy zo Sillicon Valley.
“Každý Američan, ktorý spĺňa súčasné normy, by mal mať možnosť pokračovať v službe
„
Podľa bývalého ministra obrany vo vláde Baracka Obamu Asha Cartera "nemá výber vojakov založený na čomkoľvek inom ako ich zručnostiach v armáde miesto". Súhlasí s ním aj republikán John McCain, súčasný predseda senátneho výboru pre ozbrojené sily. "Každý Američan, ktorý spĺňa súčasné normy, by mal mať možnosť pokračovať v službe."
"Každý by mal mať možnosť slúžiť svojej krajine - bez ohľadu na to, čím je," napísal zas zakladateľ facebooku Mark Zuckerberg. Riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook sa zas, že "diskriminácia brzdí každého".