BELEHRAD, BRATISLAVA. Čokoľvek spraví, takmer vždy je to „prvýkrát v moderných dejinách“. Zo srbského prezidenta Aleksandra Vučiča si preto jeho krajania často robia žarty a táto jeho veta už zľudovela. Internetom kolujú stovky vtipov, v ktorých si Srbi „prvýkrát v moderných dejinách“ otvárajú pivo či vynášajú smeti.
Vučič však teraz skutočne prvýkrát, minimálne odkedy je v politike, priznal, že vzťahy s Kosovom jeho krajina podcenila. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť, no Srbsko ho stále považuje za svoju provinciu.

Musíme byť zodpovednejší
Dlhoročný politik, ktorý sa v máji stal prezidentom, chce v najbližších mesiacoch začať „interný dialóg“ o vyriešení kosovskej otázky. Ako bude vyzerať, stále nikto nevie.
Nacionalista a bývalý spojenec zosnulého prezidenta Slobodana Miloševiča však doteraz nikdy verejne nepriznal, že vo vzťahoch s Kosovom urobil chybu aj Belehrad.
“Malo by to byť udržateľné riešenie, ktoré vylúči možnosť ďalšej konfrontácie a bude z neho ťažiť celý región.
„
Vučič bol v Miloševičovej vláde ministrom pre informácie v čase, keď NATO v roku 1999 bombardovalo srbskú armádu, ktorá chystala v Kosove etnické čistky.
„Či už dosiahneme dohodu, alebo nie, aspoň si vyjasníme postoje a v budúcnosti musíme byť oveľa objektívnejší a zodpovednejší, pokiaľ ide o Kosovo a Metohiju,“ povedal prezident v pondelkovom rozhovore pre srbský denník Blic.
V prípade Kosova však použil tradičný dvojslovný názov, ktorý Albánsko považuje za urážlivý. Medzi srbskými politikmi však ide o tradičný folklór.

Vučič: Nechceme konfrontáciu
Srbi v posledných rokoch dosiahli s Kosovom viacero dôležitých dohôd, srbskí politici ich však robili akoby za chrbtom verejnosti, u ktorej je táto otázka citlivá aj osemnásť rokov po skončení balkánskych vojen.
Na vyrovnanie vzťahov medzi Srbskom a kosovskými Albáncami, ktorí tvoria 90 percent populácie Kosova, tlačí najmä Európska únia. Podľa viacerých sa Srbsko nikdy nestane členom Únie, kým nevyrieši problémy s Kosovom.
Vučič zatiaľ nepovedal, ako to chce spraviť. Priznal však, že "chyby sa urobili na oboch stranách". „Malo by to byť udržateľné riešenie, ktoré vylúči možnosť ďalšej konfrontácie a bude z neho ťažiť celý región,“ vyhlásil.
Kosovo dnes za samostatný štát považuje 115 štátov sveta. Z členov Únie tak odmieta urobiť len päť krajín, medzi nimi aj Slovensko.